Całość zasobów cyfrowych, obejmująca zbiory, obiekty muzealne i biblioteczne dostępna jest online na chopin.musicsources.pl
Dziedzictwo Fryderyka Chopina jest jednym z najważniejszych segmentów dziedzictwa europejskiego, jednocześnie jednym z najbardziej wartościowych zasobów polskiej kultury – jego upowszechnianie stanowi odpowiedź na wymagania współczesnego odbiorcy – znaczna część zbiorów Muzeum Chopina i Biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z uwagi na ich historyczną wartość udostępniana była dotąd jedynie w ograniczonym zakresie badaczom.
Osiągnięcia programu „Dziedzictwo Chopinowskie w otwartym dostępie” otwierają pracownikom naukowym, studentom oraz specjalistom w dziedzinie muzykologii dostęp do materiałów unikatowych w skali światowej, stwarzając niespotykane dotychczas możliwości rozwoju badań. Specjalistyczne opracowanie treści, obejmujące przygotowanie komentarzy merytorycznych i wytworzenie metadanych, stanowi znaczne ułatwienie w pracy z materiałami źródłowymi, która może być dziś szybsza i dokładniejsza. Każdy, kto zechciałby wniknąć w szczegóły partytur, porównać edycje dzieł Chopina lub obejrzeć bezcenne rękopisy kompozytora, może zrobić to całkowicie bezpłatnie i bez wychodzenia z domu.
Wśród dostępnych materiałów znalazło się między innymi 500 pierwodruków wydań dzieł Chopina, ponad 3000 numerów czasopism z epoki, 29 689 fotografii i niemal 1000 godzin nagrań – między innymi z Konkursów Chopinowskich. Wśród zdigitalizowanych zbiorów nie zabrakło rękopisów utworów oraz korespondencji wybitnego pianisty, a także setek obiektów ikonograficznych oraz poświęconych jemu dzieł sztuki.
Zobacz największą na świecie kolekcję chopinowską na chopin.musicsources.pl