„Symfonia fantastyczna” Berlioza w Filharmonii Narodowej

Już w najbliższy piątek i sobotę 21 i 22 stycznia na koncertach symfonicznych w Filharmonii Narodowej w Warszawie zabrzmi jedno z najsłynniejszych dzieł w historii muzyki - "Symfonia fantastyczna" Hectora Berlioza. Dzieło zabrzmi w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej Andrzeja Boreyki.

„Symfonia fantastyczna” Berlioza w Filharmonii Narodowej
Piotr Pławner /fot. Joel Schweizer

Hector Berlioz nadał swojej „Symfonii fantastycznej” podtytuł „Epizod z życia artysty”. Tytuł zdradza źródło inspiracji, którym było nieodwzajemnione uczucie do irlandzkiej aktorki Harriet Smithson - kompozytor podziwiał ją na teatralnych deskach w dramatach Williama Shakespeare’a. Berlioz postanowił przełożyć historię swojej miłosnej fascynacji na język muzyki. W rezultacie powstała jedna z najbardziej niezwykłych symfonii epoki romantyzmu, dzieło przyciągające uwagę kolejnych pokoleń słuchaczy i wykonawców. Niezwykłość i urok tego utworu opiera się przede wszystkim na intrygującej kolorystyce i pomysłowej, nowatorskiej orkiestracji. Kompozytor wprowadził także do swojego dzieła melodię, która symbolizuje jego ukochaną, melodię określa się mianem idée fixe. Pojawia się ona we wszystkich pięciu częściach dzieła, zmieniając charakter w zależności od kontekstu.

Ponadto w programie wieczoru zabrzmi również Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę, bajan i orkiestrę Sofiji Gubajduliny, najwybitniejszej żyjącej kompozytorki rosyjskiej. Jej Koncert potrójny od chwili premiery w 2017 roku pojawia się regularnie w repertuarach zespołów symfonicznych. Solistami utworu będą trzej wybitni artyści – Piotr Pławner, zwycięzca Konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991) i Konkursu ARD w Monachium (1995), Ivan Monighetti – rosyjski wiolonczelista od lat związany z Polską, laureat głównej nagrody słynnego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1974) i licznych nagród za znakomite nagrania oraz Klaudiusz Baran (akordeon) – rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, występujący z czołowymi orkiestrami polskimi i europejskimi, ceniony kameralista i solista.

Uwerturą do dwóch wielkich kompozycji – Koncertu Gubajduliny i Symfonii fantastycznej, będzie poemat symfoniczny „Amazonas” Heitora Villa-Lobosa, najbardziej rozpoznawalnego brazylijskiego kompozytora.

Piątek, 21 stycznia 2022, godz. 19:30
Sobota, 22 stycznia 2022, godz. 18:00
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Narodowej
Andrzej Boreyko – dyrygent
Piotr Pławner – skrzypce
Ivan Monighetti – wiolonczela
Klaudiusz Baran – akordeon

PROGRAM:
Heitor Villa-Lobos – Amazonas
Sofija Gubajdulina – Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę, bajan i orkiestrę
Hector Berlioz – Symfonia fantastyczna op. 14



Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic