Życie bez muzyki byłoby pomyłką.
Fryderyk Nietzsche
Muzyka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Poza formą czysto rozrywkową, stanowi ważną część przestrzeni publicznej. Biorąc pod uwagę chociażby jej wymiar polityczny: to z Rotą na ustach podziemie niepodległościowe walczyło z zaborcami, słuchając „Zakazanych piosenek” naród polski wyrażał sprzeciw wobec reżimu, przy taktach marszów Wagnera narodowi socjaliści parli ze swoją zbrodniczą ideologią na wszystkie strony świata, a przy protest songach bardów i kompozytorów z lat ’70 i ’80 dorastało nowe pokolenie zbuntowanych. Każda władza zdawała sobie sprawę, że muzyka niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny potrafiący poruszać ludzkie serca dużo skuteczniej niż najbardziej płomienne przemówienia czy propaganda.
Obecność muzyki w kulturze jest jednak znacznie szersza – od jej wymiaru metafizycznego, jako elementu pośredniczącego w modlitwie, do jej obecności w szkołach i wymiaru wychowawczego. Jaka jest dzisiaj rola muzyki? Czy konsumpcyjny styl życia i coraz bardziej popularny trend zaspokajania najniższych potrzeb estetycznych spowodował, że muzyka w dyskursie publicznym jest pojmowana tylko jako dodatek do całości, czy może przeciwnie – jest elementem ważnym samym w sobie?
Celem konferencji jest wspólne zastanowienie się nad odpowiedzią na te i inne pytania. W toku obrad zastanowimy się wspólnie nad istotą muzyki i spróbujemy znaleźć jej znaczenie w dzisiejszej przestrzeni publicznej oraz zastanowimy się nad wielowymiarowym sensem jaki muzyka ze sobą niesie. Zapraszamy przedstawicieli różnych dziedzin naukowych: filozofów, socjologów, kulturoznawców, psychologów, muzykologów, a także samych muzyków do podzielenia się własnymi refleksjami.
Proponowana tematyka:
filozofia i estetyka muzyki,
psychologia muzyki, wpływ muzyki na społeczeństwo
finansowanie muzyki w przestrzeni publicznej
edukacja muzyczna, wychowanie muzyczne, efekt Mozarta,
muzyka i władza.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji! Mamy nadzieję, że uda się uzyskać jak najszerszy ogląd problematyki muzyki w życiu publicznym.
Konferencji towarzyszyć będą atrakcje muzyczno-kulturalne. Planowane jest także wydanie publikacji pokonferencyjnej w czasopiśmie “Preteksty”.
Regulamin konferencji, formularz zgłoszeniowy i inne informacje dostępne na stronie: http://filozof.amu.edu.pl/dzialalnosc/konferencje/muzyka-w-przestrzeni-publicznej/
Zgłoszenia i kontakt z organizatorami: filozofiamuzyki@gmail.com
Jakie jest miejsce muzyki w przestrzeni publicznej?
Zapraszamy na konferencję, podczas której spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!
Zazwyczaj, podczas słuchania muzyki, myślimy: „O! Ten kawałek brzmi nieźle”, albo „To jest naprawdę genialne”. Muzyka potrafi wywrzeć na nas ogromne wrażenie, które daje energię na pokonanie wyzwań dnia codziennego. Niestety - rzadko, staramy się odnaleźć w muzyce drugie dno. Chcąc wspólnie odnaleźć to głębsze znaczenie muzyki, a także odkryć wpływ jaki ma na ludzi i świat, studenci filozofii zapraszają na wspólną dyskusję o muzyce w przestrzeni publicznej. Filozofia to specyficzna dziedzina, która swych miłośników zachęca do myślenia i roztrząsania każdej sprawy. Członkowie Sekcji Życia Publicznego Koła Studentów Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapraszają do wzięcia udziału przedstawicieli różnych dziedzin: filozofów, socjologów, psychologów, muzykologów oraz każdą osobę zajmującą się muzyką na co dzień lub po prostu interesującą się przedmiotem planowanego spotkania. Muzyka wypełnia każdą minutę naszego życia – warto zatrzymać się na chwilę, by poznać jej głębsze znaczenie.