ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

„Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna”

„Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna” powstała w odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata, ponieważ Lin jako obywatelka Ziemi pragnie znaleźć złoty środek, który pomoże uratować ukochaną planetę. Historie z bajki filozoficznej pokazują, że nie może zrobić tego sama – to ludzie działając wspólnie, mają moc sprawczą, która jest źródłem aktywizmu społecznego. W bajce filozoficznej znalazło się miejsce na przygody, ale też płynące z nich przemyślenia. Warto żyć w zgodzie z Naturą i uczyć się tej symbiozy od najmłodszych lat.

PREMIERA
2 KWIETNIA 2021
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
Filozofia ekologii
Książka z audiodeskrypcją ilustracji

Czy dzielna dziewczynka zdoła ocalić świat? Lin po raz kolejny wybiera się w filozoficzną podróż, aby dzięki daoistycznemu rozumieniu świata zrozumieć problemy tego współczesnego. Poprzez swoje wyjątkowe przygody odpowie na pytania: czego uczy czytanie książek? Czy człowiek może zapobiec katastrofie klimatycznej? I czy w ogóle warto pytać? „Powrót na Wielką Górę. Bajka filozoficzna” jest adaptacją tekstów filozofów chińskich skierowaną do dzieci, ale także rodziców. Każdy z rozdziałów został opatrzony objaśnieniem autorstwa doktora filozofii. Filozofia ma wiele wspólnego z ekologią, która powinna być ziarnem kiełkującym od najmłodszych lat. To druga po „Podróży na Wielką Górę” książka dla dzieci z serii filozoficznej.

Autorzy zazieleniający świat

Anna Machacz

Architekt edukacji, pedagog, trener. Autorka i współautorka książek dla dzieci. Przez wiele lat pracowała dla Teatru Groteska w Krakowie, przygotowując między innymi najbardziej smoczą imprezę w Polsce, czyli Wielką Paradę Smoków. Po teatrze przyszedł czas na kino, dzięki któremu odbyła wycieczki w głąb Ziemi, poleciała w Kosmos i poznała tajemnice przyrody, wprowadzając na ekrany kin IMAX trójwymiarowe filmy. Te doświadczenia jak i setki warsztatów, stosy zapisanych kartek papieru, ekscytujące spotkania z niezwykłymi ludźmi, podróże, w tym również te, do swojego wnętrza, pozwalają na nieustanne zachwycanie się światem.

Rafał Mazur

Muzyk, doktor filozofii. Redaktor w piśmie kulturalnym Fragile. Twórca koncepcji sound oriented improvisation – spontanicznej aktywności dźwiękowej oraz Dao of Improvisation – warsztatów doskonalenia zdolności improwizatorskich w oparciu o strategie działania i metody pracy z umysłem wykorzystywane w chińskich sztukach walki. W filozofii zajmuje się głównie daoistycznymi strategiami działania, chińską koncepcją sztuki, filozoficznymi aspektami dalekowschodnich sztuk walki, daoistyczną, filozoficzną koncepcją „sztuki życia” oraz dalekowschodnimi, medytacyjnymi metodami pracy z umysłem.

Tak, jak i w pierwszej części, wszystkie przygody oparte są na autentycznych tekstach filozofów chińskich, głównie daoistycznego Zhuangzi, a także konfucjańskich Mengzi (Mencjusza) i Xunzi. Filozofia pozwoli nam ćwiczyć myślenie, szczególnie wtedy, gdy będziemy zastanawiać się nad przygodami Lin i nad tym co mówią spotkani przez nią bohaterowie.

Pragniemy, aby literatura była dostępna dla wszystkich, dlatego zgodnie z ideą wydawnictwa, wyjątkowe ilustracje Kamili Golec, stworzone techniką rysunkowo – kolażową zostały opatrzone audiodeskrypcją ilustracji. Dzięki temu, rodzice czytelniczek oraz czytelników z niepełnosprawnością wzroku będą mogli odczytać opisy rysunków swoim dzieciom i pełniej korzystać z książki, a także szerzej rozumieć jej narrację. Audiodeskrypcję skonsultowano ze specjalistką ds. dostępności, osobą niewidomą.

– Dzień dobry! Co tu się stało? Chciałam porozmawiać z Rzeką, ale milczy jak zaklęta. Mam wrażenie, jakby była… ściśnięta gorsetem i nie mogła oddychać.
– Wiesz co, Lin? Masz rację, ona chyba tak się czuje. Dzikiej, naturalnej rzece włożono betonowy gorset. Odebrano jej muł i kamienie, pozbawiono ryb, bo wszystkie zostały przed tamą, by ludzie mogli je łowić i sprzedawać. (…)
Lin z wielkim smutkiem patrzyła na wolno płynącą wodę i wspominała jej rwący nurt kojarzący się z beztroską małego
dziecka, które, gdy staje się coraz starsze, traci swą radość i coraz bardziej przypomina uregulowaną rzekę.
Książka, dzięki której się myśli.
Przeczytają w niej Państwo o:
• korzyściach i wadach czytania,
• wyschniętym strumieniu,
• niemej rzece,
• ściętym drzewie,
• żółwiach w klatce i smutnych krowach,
• mężczyźnie, który próbował pomagać roślinom
rosnąć,
• życiu w harmonii z naturą,
• nadziei.

 

 

Rozmowa z Anną Machacz, współautorką bajki

posłuchaj Powrót na Wielką Górę- rozmowa z Anną Machacz

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic