25 lat Madame Butterfly w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Gloria Artis dla polskich artystów

Wyjątkowa inscenizacja opery Madame Butterfly Giacoma Pucciniego, stworzona przez reżysera Mariusza Trelińskiego i scenografa Borisa Kudličkę, obchodziła w tym roku 25-lecie swojej premiery na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Spektakl, który po raz pierwszy wystawiono 29 maja 1999 roku, stał się kamieniem milowym w historii polskiej opery, zdobywając uznanie publiczności i krytyków na całym świecie.

25 lat Madame Butterfly w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Gloria Artis dla polskich artystów

Inscenizacja Madame Butterfly w reżyserii Trelińskiego i scenografii Kudlički przez lata zachwycała widzów swoją nowatorską interpretacją, odrzucającą stereotypową egzotykę na rzecz surowej, emocjonalnej narracji. Spektakl trafił na sceny prestiżowych teatrów operowych na całym świecie, m.in. do Opery Waszyngtońskiej, Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Royal Opera House w Omanie oraz Teatro Lirico di Cagliari na Sardynii.

Wczoraj (2/02/2025) po wieczornym spektaklu na scenie TW-ON uhonorowano realizatorów i artystów związanych z tą inscenizacją Madame. Punktem kulminacyjnym jubileuszu stało się wręczenie prestiżowych medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Mariusza Trelińskiego – reżysera i dyrektora artystycznego Opery Narodowej – oraz Borisa Kudlički, wybitnego scenografa przez lata współpracującego z TW-ON. Tego wieczoru odznaczenie otrzymał także Andrzej Pągowski – znakomity polski plastyk, twórca plakatów teatralnych i filmowych (w tym do Madame Butterfly), którego prace znacząco wpłynęły na promocję polskiej kultury na świecie.

W uzasadnieniu podano:

Do dziś inscenizacja Trelińskiego jest uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć w polskim teatrze operowym. Jego podejście do opery nie tylko wzbogaciło repertuar operowy, ale także wpłynęło na sposób, w jaki współczesne pokolenia reżyserów podchodzą do klasycznych dzieł operowych. Mariusz Treliński zrewolucjonizował reżyserię operową oraz podejście do samej realizacji tej trudnej dziedziny sztuki, otwierając jednocześnie drogę do „eksperymentowania" wszystkim innym artystom związanym z teatrem operowym począwszy od reżysera, choreografa, scenografa, ale przede wszystkim śpiewaków operowych, którzy mogli w końcu swobodnie realizować założenia sztuki synkretycznej w praktyce.

Mariusz Treliński zasłynął z łączenia piękna muzyki klasycznej ze współczesną interpretacją i nowoczesną estetyką. Swoimi realizacjami nadał nowoczesny kształt Operze Narodowej. Do jego najważniejszych inscenizacji należą m.in. Traviata, Turandot, Latający Holender, Orfeusz i Eurydyka, Oniegin, Dama pikowa, Salome, Tristan i Izolda, Jolanta, Zamek Sinobrodego, Halka, Ognisty anioł, Cardillac. Z kolei Boris Kudlička stworzył scenografię do wszystkich powyższych spektakli. Jego nowatorskie podejście do przestrzeni scenicznej i wyrazista estetyka stanowiły nieodłączny element wizji artystycznej Trelińskiego.

 Podczas styczniowych i lutowych spektakli w 2025 roku w roli tytułowej wystąpiła światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak, kontynuując tradycję wybitnych kreacji, zapoczątkowaną w tej inscenizacji przez Izabelę Kłosińską w 1999 roku.

Jubileuszowa prezentacja Madame Butterfly była nie tylko świętem wybitnej inscenizacji, ale także uhonorowaniem realizatorów i artystów, którzy przyczynili się do międzynarodowego sukcesu Opery Narodowej, kształtując oblicze jej sceny.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic