80. rocznica wprowadzenia Mazurka Dąbrowskiego do polskiego szkolnictwa

Mazurek Dąbrowskiego był drugim na świecie, po Marsyliance, hymnem państwowym ustanowionym zgodnie z wolą obywateli i bardzo wśród nich popularnym.



"Mazurek przez lata stanowił czynnik patriotyczny i kulturotwórczy. Jesteśmy jedynym krajem, który objął hymn narodowy ochroną prawną. Także jako jedyni na świecie mamy muzeum hymnu państwowego (Muzeum Mazurka Dąbrowskiego) oraz budujemy pomnik hymnu narodowego" -
powiedział Czesław Skonka, przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego .

Po prelekcji biorąca udział w spotkaniu młodzież ze stołecznej szkoły muzycznej wykonała Mazurka Dąbrowskiego w wersjach na fortepian, na fortepian i wiolonczelę oraz na fortepian i klarnet.

Mazurek Dąbrowskiego, czyli "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" został napisany przez Józefa Wybickiego w Reggio we Włoszech, między 16 a 19 lipca 1797 roku, kiedy po wydaniu przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego odezwy do rodaków, do Włoch przybywali Polacy, by służyć u boku Napoleona, który - jak wierzyli - pomoże im odzyskać utraconą ojczyznę. W szeregach Legionów stanęło wtedy ok. 7 tysięcy żołnierzy.

Pieśń Legionów cieszyła się od początku dużą popularnością, zwłaszcza w okresie powstań narodowych. Po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej Mazurek Dąbrowskiego został zatwierdzony oficjalnie przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako hymn państwowy 17 października 1926 roku.

W porównaniu z oryginałem nastąpiły w nim jednak pewne zmiany tekstowe: rym "nie umarła - wydarła", zastąpiono "nie zginęła - wzięła"; do pierwotnych 4 zwrotek dodano dwie oraz wygładzono tekst stylistycznie. Po II wojnie światowej władze komunistyczne pozostawiły Mazurek Dąbrowskiego w nie zmienionej formie, a w 1980 roku jego tekst i zapis nutowy znalazł się w Ustawie Sejmowej.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic