ON AIR
od 18:00 Między ścieżkami zaprasza: Tytus Hołdys

„Album Polski”

„Album Polski” to płyta z okazji jubileuszu 60-lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Prawie godzina pięknej muzyki polskich kompozytorów.

Nagrania dokonano w czerwcu tego roku w Sali Koncertowej Kieleckiego Centrum Kultury.
Na płycie znalazły się utwory: Franciszek Lessel – "Wariacje na flet i orkiestrę"
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery "Verbum nobile", "Zakaż, niech ożywcze słonko …" aria Stanisława z opery "Verbum nobile", "Skąd tu przybyła mimo mej woli …" aria Janusza z I aktu opery "Halka", "Kto z mych dziewek, serce której …" aria Miecznika z II aktu opery "Straszny dwór"
Karol Kurpiński – Uwertura do opery "Dwie chatki"
Ignacy Feliks Dobrzyński – "Andante e Rondo alla polacca" op. 42 na flet i orkiestrę
Stanisław Moniuszko - "Uwertura fantastyczna Bajka"

ŁUKASZ DŁUGOSZ - flet
Urodził się w 1983 w Skarżysku Kamiennej, gdzie w Państwowej Szkole Muzycznej rozpoczął naukę gry na flecie. Obecnie jest studentem Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie Andrasa Adorjana. Laureat wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych: w Niemczech – Uelzen, Wiesbaden, Frankfurt n. Menem; we Włoszech – Viggiano, Ovada; w Rumunii – Bukareszt, Timisoara, a także ogólnopolskich: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sieradzu, Olsztynie, Szczecinku, Kielcach. Za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendia, m. in.: Ministra Kultury, Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Rosenberg-Stiftung, Otto Chelius-Stiftung, Fundacji „Daj Szansę”, Fundacji Kultury, zaś Narodowy Bank Polski – z okazji swojego 80-lecia, w ramach wspierania młodych talentów – objął mecenat artystyczny nad flecistą. W sierpniu 2005 zdobył I miejsce podczas V Międzynarodowego Konkursu Fletowego im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano we Włoszech.

ADAM KRUSZEWSKI - baryton
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Edmunda Kossowskiego. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w s-Hertogenbosch (Holandia, 1987), Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy, gdzie otrzymał Grand Prix (1988) oraz w Rio de Janeiro (Brazylia, 1989) i w Nantes (Francja, 1989). W sezonie 1990/91 był solistą Wiener Kammeroper, kreując Malatestę w Don Pasquale Donizettiego oraz Almavivę w Weselu Figara Mozarta. Jako Almaviva odbył wraz z zespołem Opery tournée po Japonii, Korei Płd. i Chinach. Uczestniczył w koncercie galowym w Opéra Bastille w Paryżu, występował ze Szkocką Orkiestrą BBC w Glasgow, koncertował w State Theatre w Pretorii (RPA), współpracował z Operą Narodową w Pradze. W 1992 wystąpił w Zabrzu obok Placida Domingo, partnerując mu we fragmentach Don Carlosa Verdiego i Cyganerii Pucciniego. W 2004 otrzymał nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą rolę męską sezonu 2000/2001, tj. za rolę Jagona w Otellu Verdiego, kreowaną w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, z którym związany jest od 1993.

JACEK ROGALA - dyrygent
Dyrygent, kompozytor, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego. W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis oraz z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych utworów kompozytorów współczesnych oraz utworów uznawanych wcześniej za zaginione. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego w roku 1995 i 1999 zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu.
Od 1989 pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był również pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a później kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz - festiwalu PR i TVP. W 2000 został wybrany prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku.
W 2001 objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Świętokrzyskiej i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W ostatnim czasie występował m. in. z Beaux Arts Trio, Ingrid Fliter, Eugenem Indjicem, Krzysztofem Jabłońskim, Konstantym Andrzejem Kulką, Mischą Maisky’m, Olgą Pasiecznik, Piotrem Pławnerem.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej
Historia zespołu sięga roku 1920, kiedy to rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie Orkiestry Dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie aż 22 jej członków weszło w skład Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która zainaugurowała swój pierwszy sezon artystyczny 28 lipca 1945. Dyrektorem WOS został Marian Stroiński, który kierował nią do roku 1955, a po nim - do roku 1957 - Felicjan Lasota. Status filharmonii i nazwę Państwowa Filharmonia im. Oskara Kolberga nadano orkiestrze w 1968 dzięki Karolowi Anbildowi (z jego inicjatywy powstał w 1964 festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki oraz powołano Chór Filharmonii - 1984), który prowadził ją w latach 1957-90. Następnie funkcję dyrektora sprawował Tomasz Szreder (do 1995). Za jego kadencji siedzibą orkiestry stało się Kieleckie Centrum Kultury. Od 1995 do 2001 stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego objął Szymon Kawalla (w 1996 reaktywował festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki). W 1998 Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską. Od października 2001 kieruje nią Jacek Rogala. Orkiestra dokonuje nagrań płytowych i radiowych. Od pierwszych miesięcy powojennych zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży (audycje organizowane w szkołach województwa oraz koncerty symfoniczne Akademia Melomana). Współpracowało z nią wielu wybitnych dyrygentów, m. in. Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała. Z towarzyszeniem orkiestry występowali tak znani soliści, jak: Jeremy Findlay, Ingrid Fliter, Andrzej Hiolski, Krzysztof Jakowicz, Kevin Kenner, Zofia Kilanowicz, Konstanty A.Kulka, Mischa Maisky, Wiesław Ochman, Piotr Paleczny, Tomasz Strahl, Wanda Wiłkomirska, Krystian Zimerman i in. Orkiestra koncertowała m.in. w krajach Beneluxu oraz w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech i w Korei Płd.


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic