ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

I Przegląd Kina Niezależnego OFF CAMERA

3-18.12.2007 CAMERA CAFE CLUB, PLAC NOWY 9, KRAKÓW.

Od kilku lat polskie kino niezależne przeżywa rozkwit. Powstaje coraz więcej produkcji, które prezentowane są na oficjalnych festiwalach filmowych, nawet na tym najsłynniejszym w Gdyni. Co więcej kino offowe, artystyczne, niekomercyjne zaczyna być coraz bardziej modne wśród młodzieży i otwartej na nowe trendy, poszukującej inteligencji.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Camera Cafe Club organizuje pierwszy w Krakowie Przegląd Kina Niezależnego OFF CAMERA.
W kolejne grudniowe poniedziałki i wtorki na Placu Nowym 9 pokazane zostaną najsłynniejsze polskie produkcje niezależne. Co tydzień inni twórcy prezentować będą swoje najlepsze filmy i dokumenty. Bohaterami kolejnych tygodni będą: Bodo Kox, grupa Sky Piastowowskie, oraz Piotr i Damian Matwiejczykowie.
Podczas przeglądu będzie można zobaczyć między innymi wielokrotnie nagradzane na festiwalach w całej Polsce produkcje: „Marco P. i złodzieje rowerów“ „Sobowtór“ „0,5L“, „Dzień, w którym umrę“ i wiele innych. Organizatorzy zapowiadają wiele „białych“ kruków, w tym specjalną reżyserską wersję filmu „Że życie ma sens“ Sky Piastowskie, oraz polską premierę „Nie panikuj“ Bodo Koxa. Łącznie kilkadziesiąt filmów, dokumentów, teledysków i nigdy do tej pory nie publikowanych materiałów archiwalnych. Pokazom towarzyszyły będę wywiady i spotkania z wszystkim twórcami w mocno CAMERAlnej atmosferze.
I Przegląd Kina Niezależnego OFF CAMERA poprowadzi Andrzej Sołtysik. Wstęp całkowicie bezpłatny. Początek od godz. 19:00.
Organizatorem jest Camera Cafe Club na Placu Nowym 9. Nowe miejsce na Kazimierzu, powstałe w odnowionej stolarni o surowym designie połączonym z przyjazną aranżacją przestrzeni.
Offowe produkcje oglądać będzie można w komfortowych warunkach, siedząc na wygodnych fotelach przy stolikach, przy pełnej obsłudze kelnerskiej. Ten znany na Zachodzie sposób obcowanie z filmem ma być wizytówką początków tygodnia w Camera Cafe Club.
Camera Cafe Club ma ambicję stać się centrum kina niezależnego w Krakowie, gromadząc zarówno twórców, jak i zainteresowaną publiczność. Pierwsza odsłona już za tydzień, w najbliższy poniedziałek i wtorek. Szczegółowy repertuar dostępny na www.camera-cafe.com.pl


Twórcy:

BODO KOX

Ur. 22 kwietnia 1977 Wrocław, Polska. Jeden z czołowych przedstawicieli polskiego offu. Prawdziwe imię nieznane. Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania aktor, reżyser i scenarzysta. Laureat wielu nagród offowych. Za rolę Pabla w filmie "Krew z nosa" otrzymał nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor, natomiast za role w "Ugorze" i "Homo Father" specjalne wyróżnienie jury Konkursu Kina Niezależnego na XXX FPFF w Gdyni. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie w kategorii młody producent na wrocławskim festiwalu Young Film Festival. Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkometrażowych. Filmy tego duetu cechuje czarny humor, groteska i wyobraźnia ukształtowana przez męskie kino. Jego film "Marco P. i złodzieje rowerów" uważany jest za "objawienie" polskiego offu. Jako mały chłopiec chciał zostać gwiazdą rocka, ale z korzyścią dla polskiego kina niezależnego wygrał drogą filmowca



GRUPA FILMOWA SKY PIASTOWSKIE

Grupa powstała 21 października 1990 r. w Zielonej Górze. Czterech kolegów z osiedla dla rozrywki wynajęło człowieka (od ślubów i pogrzebów) z kamerą. Trzy godzinne improwizowane wygłupy czwórki szesnastoletnich licealistów zostały uwiecznione na taśmie i tak powstał pierwszy program Sky Piastowskie.
Jednorazowa zabawa przerodziła się w życiową pasje i w przeciągu 10 lat grupa wyprodukowała jeszcze 13 „seuqeli” pierwszego młodzieńczego wygłupu przed kamerą. Pierwszym filmem fabularnym zrealizowanym przez grupę był TERMINATOR 3. Obecnie grupa działa już jako „Stowarzyszenie Twórców Filmowych Sky Piastowskie” i skupia kilkanaście osób - nie wszyscy są z osiedla. Do najbardziej znanych filmów należą „O,5L”, oraz „Że życie ma sens”
Film "0,5l" na białostockim festiwalu filmów fabularnych "projektor'96” zdobył grand prix i nominację w kategoriach: montaż, zdjęcia, dźwięk, rola aktorska męska i kobieca. Był również prezentowany w nurcie off przy festiwalu w Gdyni w 1997 roku, a także reprezentował polskie kino niezależne na międzynarodowym przeglądzie filmów niezależnych "indies'98" w Pradze.
Że życie ma sens" to legenda polskiego kina niezależnego. To produkcja z czasów, kiedy offowe filmy powstawały jeszcze na VHS-ach. Obraz został okrzyknięty najgłośniejszym polskim filmem niezależnym. Był to także pierwszy pełnometrażowym film offowy, który trafił do kin. Od tego czasu dla wielu młodych ludzi marzących o reżyserowaniu stało się jasne, że aby w Polsce robić kino – wystarczy chcieć.

DOMINIK MATWIEJCZYK

Urodzony 04.04.1979. Filmy zaczął kręcić w wieku 14 lat. W ciągu 12 lat (1993-2005) zrealizował około 40 krótko i pełnometrażowych filmów oraz kilka teledysków i dokumentów. Jego dewiza brzmi: „brak dyplomu nie jest dziś problemem, bo wszystkiego można nauczyć się w praktyce”. Przez długi czas robił filmy ze swoim młodszym bratem Piotrem. Razem mają na koncie kilkadziesiąt nagród za filmy krótko- i średniometrażowe, m.in. za "Ugór" i "Krew z nosa". Za film "Ugór" Dominik Matwiejczyk otrzymał Grand Prix Konkursu Kina Niezależnego w ramach 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W chwilach, w których nie kręci filmów, prowadzi warsztaty filmowe dla młodych ludzi m.in. we Wrocławiu (Centrum Kultury Wrocław-Zachód), w czasie festiwalu debiutów w Koszalinie oraz warsztaty międzynarodowe w Grosshennersdorf (dla młodzieży z Niemiec, Polski, Czech, Słowacji, Anglii, Holandii i Danii).


PIOTR MATWIEJCZYK

Urodzony 28.04.1980. Twórcą lub współtwórca około 100 filmów niezależnych, jeden z najciężej pracujących ludzi w rodzimej branży filmowej. Reżyser, scenarzysta, realizator zdjęć, montażysta, producent, aktor, a nawet kompozytor muzyki. Filmami zajmuje się od 14 lat, początkowo wymyślał je razem z bratem Dominikiem. Od 2000 roku działa samodzielnie i zrealizował do tej pory 9 pełnometrażowych filmów fabularnych i ponad 30 krótkometrażowych.
W 2004 roku Piotr zrealizował pełnometrażowy film "O czym są moje oczy". Ta opowieść o pięciu młodych kobietach, które zamieniły się osobowościami była prezentowana w konkursie niezależnym festiwalu filmów fabularnych w Gdyni.
W 2005 premierę miała jego pełnometrażowa komedia pod tytułem „Emilia” z doborową, profesjonalną obsadą. To parodia słynnej „Amelii” Jean Pierre'a Jeuneta. Polska Emilia w przeciwieństwie do swojej francuskiej koleżanki nie cofa się przed użyciem przemocy, jest obsceniczna i dąży po trupach do celu. Ma czarne dredy, martensy i jeździ na rowerze bez siodełka...
Piotr Matwiejczyk jest także reżyserem pełnometrażowej komedii obyczajowej „Homo Father”. Film opowiada o miłości dwóch homoseksualistów. W konkursie filmów niezależnych w 2005 roku w Gdyni jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej przyznało „Homo Father” Nagrodę Specjalną.


Więcej informacji:


Tomasz Stawiarz – tel. 501 099 770


I PRZEGLĄD KINA NIEZALEŻNEGO OFF CAMERA

REPERTUAR

3.12 Bodo Kox 19:00

CHŁOPAK Z WADOWIC. ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ OSKARA BOSZKO 10’ rok prod. 2007
MARCO P. I ZŁODZIEJE ROWERÓW rok prod. 33’ prod. 2005 (film)
NIE PANIKUJ rok 83’ prod. 2007 (film) - premiera

4.12 Bodo Kox 19:00

SILVERMAN 17” rok prod. 2004 (film)
SOBOWTÓR 66’ rok prod. 2006 (film)
FESSELBALLON 10’ rok. Prod. 2004 (film)

10.12 Sky Piastowskie 19:00

0,5L 90' rok prod. 1996r (film)
DZIEŃ, W KTÓRYM UMRĘ 45' rok prod. 2004r (film)
ECHOSYSTEM 45' rok prod. 2006 (dokument)
BRO 10' rok prod. 2005 (dokument)
URWANY FILM 10' rok prod. 2005 (dokument)
EUROPEJSKIE OSKARY 15' rok prod. 2006r (dokument) - premiera

11.12 Sky Piastowskie 19:00

ŻE ŻYCIE MA SENS 140’ rok prod. 2000 (film) - premiera wersji pełnometrażowej
HEY "MOOGIE" 4' rok prod. 2005 (teledysk)
HEY "MUKA" 3'rok prod. 2004 (teledysk)
AUTOR NIEZNANY "OBIECUJĘ" 4'rok prod. 2007 - teledysk premiera

BLOK 30’ materiały archiwalne: programy i fragmenty filmów SKY PIASTOWSKIE z przełomu 17 lat działalności

KOMERCHA30':
Edycja specjalna: od fragmentu wesela po film promocyjny 2000-2007



17.12 Dominik Matwiejczyk 19:00

RZEŹNIA NR 1 69’ rok prod.2006, (film)
KREW Z NOSA 90’ rok prod. 2004, (film)
AUTONONSTOP 15 minut’ rok prod. 2004 (film)

18.12 Piotr Matwiejczyk 19:00

NA BOSO 70’ rok prod. 2007 (film)
WSTYD 76’.rok prod. 2006 (film)
HOMO FATHER 60’ rok prod. 2005 (film)
CUKIEEK 1’ rok prod. 2007 (film)
MIĘDZYNAMI DZIECIAKAMI 10’ rok prod.2004 (film)

Więcej informacji:


Tomasz Stawiarz – tel. 501 099 770


Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic