Krakowskie Muzeum Historii Fotografii obchodzi jubileusz 20-lecia

Muzeum, będące jedyną tego typu państwową instytucją w Polsce, z okazji jubileuszu otrzymało imię Walerego Rzewuskiego, a także otworzyło dwie nowe wystawy.

W ramach rocznicowych uroczystości od piątku w muzeum można oglądać dwie nowe wystawy. Pierwsza z nich, przygotowana w ramach obchodów rocznicowych 750-lecia lokacji Krakowa, nosi tytuł "Rozpoczęte dzieło trwa... Z życia mieszkańców Krakowa w dobie autonomii galicyjskiej 1866-1918". Druga prezentuje najważniejsze osiągnięcia krakowskiego muzeum.

Ekspozycja "Rozpoczęte dzieło trwa..." przedstawia najwcześniejszy udokumentowany fotograficznie okres z życia miasta, a zarazem czas ważnych przemian w życiu kulturalnym i gospodarczym, które wprowadziły Kraków w XX wiek. Fotografie przedstawiają portrety osób związanych z różnymi dziedzinami życia: od gospodarki i przemysłu, po naukę, kulturę i sztukę.

Fotografie pokazują też powstanie i rozwój instytucji użyteczności publicznej: elektrowni, gazowni, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, a także zakładów dobroczynnych oraz muzeów. Przypominają rozwój teatru i jego przemiany. Przywołują także początki działalności szkół średnich oraz dokumentują zmiany w
podejściu do rekreacji i sportu: zakładanie parków z boiskami sportowymi, pierwszych klubów sportowych, rozwój Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Na Wystawie Jubileuszowej XX-lecia Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zaprezentowano z kolei historię samej instytucji - w tym wydawnictwa, katalogi, zaproszenia na wernisaże oraz plakaty towarzyszące prezentowanym przez lata ekspozycjom.

Muzeum Historii Fotografii powołane zostało w grudniu 1986 roku. Jego inicjatorem był prezes Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego Władysław Klimczak. Pierwsze muzealne zbiory stanowiły właśnie zasoby KTF.

Muzeum gromadzi, opracowuje, przechowuje, konserwuje i udostępnia
dobra kultury z dziedziny fotografii, historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Prowadzi też działalność naukową, oświatową, wystawienniczą i wydawniczą. Obecnie posiada około 60 tys. eksponatów: zdjęć i negatywów, aparatów fotograficznych i
akcesoriów wyposażenia ciemni fotograficznych. Działająca przy muzeum biblioteka posiada 6 tys. tytułów dotyczących fotografii.

Nowy patron muzeum - Walery Rzewuski (1837-1888) był fotografem i działaczem społecznym. Jest autorem pierwszej panoramy Krakowa, sfotografowanej od strony Podgórza w 1860 roku. Do zdjęć pozowała mu m.in. Helena Modrzejewska.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic