ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Prace 115 karykaturzystów na wystawie "20 lat wSPAK"

300 prac 115 polskich karykaturzystów można oglądać na otwartej w poniedziałek w Muzeum Karykatury w Warszawie wystawie z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK). Ekspozycja nosi tytuł "20 lat wSPAK".


Podczas poniedziałkowego wernisażu prezes SPAK Andrzej Graniak zaznaczył, że "SPAK, to historia wielu znakomitych artystów, ich dążeń, wzlotów i starań o stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju sztuki karykatury w Polsce".

"Nie jest łatwo pokazać 20 lat z życia pewnej społeczności, dlatego ekspozycję podzielono na dwie części, które mają być
odpowiedzią na pytania: skąd przychodzimy? oraz gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Pierwsza część - historyczna - odpowiada na pytanie, skąd przychodzimy i pokazuje prace kolegów, których nie ma już wśród nas; część druga pokazuje, gdzie jesteśmy i dokąd idziemy poprzez prace artystów współczesnych i tych najmłodszego pokolenia" - tłumaczył Graniak.

Na wystawie można zobaczyć karykatury znanych osób, m.in. Lecha Wałęsy, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, Piotra Skrzyneckiego, Jerzego Stuhra, Ewy Błaszczyk.

Wśród autorów prezentowanych prac są m.in. Bohdan Butenko, Antoni Chodorowski, Stanisław Ibis-Gratkowski, Zbigniew Jujka, Zbigniew Lengren, Eryk Lipiński, Gwidon Miklaszewski, Henryk Sawka.

Obok prac członków Stowarzyszenia na wystawie pokazano także rysunki kilku zaprzyjaźnionych artystów nie będących członkami stowarzyszenia, ale - jak wyjaśnił Graniak - sympatyzujących z nim - Andrzeja Czeczota, Edwarda Lutczyna, Andrzeja Mleczki, Marka Raczkowskiego, Roberta Szecówki.

SPAK powstał w 1987 r. z inicjatywy Eryka Lipińskiego. Prezesami SPAK byli: Eryk Lipiński, Zbigniew Jujka, Maciej Pietrzyk i Jacek Frankowski. Obecnie SPAK liczy ponad 170 członków. Co jakiś czas, na podstawie przedłożonych prac, przyjmowani są nowi członkowie.

Od kilku lat przyznawane są doroczne nagrody SPAK - Eryki (nazwa i wygląd statuetki - na cześć założyciela stowarzyszenia, Eryka Lipińskiego). Podczas poniedziałkowego wernisażu Eryka za rok 2006 wręczono animatorce kultury i kuratorce wystaw Elżbiecie Pietraszko.

Co dwa-trzy lata odbywa się Salon SPAK - wystawa, będąca w swych założeniach przeglądem aktualnej twórczości członków SPAK. Od roku 2002 Stowarzyszenie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ustroniu Morskim organizuje letnie plenery artystyczne w tej miejscowości, które są częścią Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych - MORKA (nazwa lekkiego, orzeźwiającego wiatru morskiego).

Corocznie warsztaty te inauguruje wystawa pokonkursowa o nazwie "Papkinada", której "patronuje" cytat z "Zemsty" Aleksandra Fredry (corocznie inny). Końcowym akcentem warsztatów jest wystawa poplenerowa karykatur i rysunków satyrycznych z reguły nawiązujących do tematyki "morsko-wakacyjnej".

Wystawę można zwiedzać do 20 stycznia.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic