Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Marzena Matuszak, "Ene due rike fake" to rzecz o kobietach, które były molestowane w dzieciństwie i o tym, jak radzą sobie z traumą.
"Długo się zastanawiałam, jak można o tym problemie mówić, szukałam odpowiedniego rodzaju słów, narracji, które mogłyby opisać tę sprawę. Jako dziennikarka opracowywałam kiedyś raport na temat molestowania dzieci, przeraziła mnie skala tego zjawiska" - powiedziała.
"Mimo dość dużej uwagi poświęconej temu zagadnieniu, dużej liczby sztuk, filmów mu poświęconych wydawało mi się, że wciąż czegoś brakuje. Wciąż nikt nie dotknął tego problemu z takiej strony z jakiej ja chciałabym go zobaczyć" - dodała Matuszak.
Według reżyserki spektaklu, "Ene due rike fake" jest sztuką o kobietach, które nie chcą robić z siebie ofiar, nie chcą wzruszać swoją sytuacją i starają się zachować własną godność.
"To są mądre, chociaż szalone dziewczyny. Ten tekst jest skonstruowany niczym marzenia senne. To nas z kolei prowadzi do symboli, metafor, mówienia poprzez gry, zabawy dziecięce. Ene due rike fake to fragment dziecięcej wyliczanki" - przypomniała Grabowiecka.
W spektaklu grają: Anna Sandowicz, Marcela Stańko, Marzena Wieczorek, Barbara Krasińska i Wojciech Kalwat.
Grający rolę Taty Wojciech Kalwat podkreślił, że poruszana tematyka i sposób pokazania problemu sprawiają, że spektakl przeznaczony jest dla każdego widza i w każdym wieku.
"Cały ten problem moim zdaniem bierze się stąd, że my, dorośli, rodzice nie dajemy dziecku luksusu rozpoznania życia. Chronimy je aż do przesady. Dziecko zaatakowane lub sprowokowane jest bezradne" - powiedział.
"Badania wykazują, że co trzecie dziecko było molestowane, takie osoby są pewnie też wśród nas. Każdy z nas podszedł bardzo osobiście do tego tematu, jest to swego rodzaju zmierzenie się z brutalną rzeczywistością" - dodała odtwórczyni jednej z głównych ról Anna Sandowicz.
W rozstrzygniętym we wrześniu ub. roku konkursie dramaturgicznym "Metafory Rzeczywistości" jury zdecydowało o przyznaniu głównej nagrody także dramatowi "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi. Konkurs organizowany jest przez Teatr Polski w Poznaniu.
Zgodnie z zasadami konkursu, nagrodzone teksty są kierowane do pełnej produkcji scenicznej i trafiają do repertuaru teatru. Prapremiery obu dramatów miały miejsce w listopadzie i grudniu ub. roku.
