We wtorek fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom.
Reżyser Jan Klata podkreślił, że data premiery wyznaczona na 11 listopada - Święto Niepodległości - "nie jest przypadkowa". "O tym terminie premiery zdecydowaliśmy już rok temu. Podkreśla to istotność problemów zawartych u Witkacego; to, że Szewcy u bram będą o Polsce" - tłumaczył Klata. "Można to nazwać znaczącym i sensownym korzystaniem z kalendarza" - powiedział.
Reżyser zwrócił też uwagę, że tekst "Szewców" został na potrzebę spektaklu mocno zmieniony. W adaptacji tekstu Klacie pomagał lewicowy publicysta, szef pisma "Krytyka Polityczna" - Sławomir Sierakowski.
"Rolą Sierakowiskiego przy tym projekcie jest opracowanie tekstu. (...) Z Witkacym i Szewcami wiążą się nie tylko wspaniałości; wielu znawców Witkacego uważa, że jego dramaty są pęknięte i przegadane" - mówił Klata.
Sierakowski przyznał, że w tekst "Szewców" ingerował bardzo mocno, łącząc go z szeregiem innych odniesień. Według niego, "sam tytuł - Szewcy u bram - nawiązuje do książki Slavoja Żiżka Rewolucja u bram". Sierakowski dodał też do tekstu Witkacego m.in. pojęcia i teksty zaczerpnięte z opowiadania "Cela śmiechu" publicysty Cezarego Michalskiego.
To, czy zmiany w tekście Witkacego to zmiany na lepsze, oceni publiczność - uważa aktorka Maria Maj, która w przedstawieniu gra Chochoła. "Najważniejsza jest reakcja publiczności. To ona oceni ten spektakl w zależności od tego, jak przyjmie zmiany, czy będzie je rozumieć" - powiedziała aktorka.
W spektaklu wystąpią także Ewa Kasprzyk, Janusz Chabior, Jan Drawnel, Christian Emany, Piotr Głowacki, Eryk Lubos, Lech
Łotocki, Adam Marszalik.