We wtorek można było obejrzeć piętnaście filmów konkursowych podzielonych na trzy bloki: „Polskie drogi do wolności”, „W biegu za życiem” oraz „Kielecka tożsamość”. Na pierwszym pokazie dominowały filmy historyczne. Drugim zawładnęły dokumenty poświęcone osobowościom polskiej kultury, np. film o legendarnym komentatorze sportowym Bohdanie Tomaszewskim, którego komentarze sportowe są w istocie pasjonującą opowieścią o życiu. W ostatnim cyklu obejrzeliśmy dokument o Józefie Lisie alias Josephie Silverze, kielczaninie, który wyemigrował do Londynu, a tam według teorii badaczy miał stać się niesławnym Kubą Rozpruwaczem.
Wtorkowy wieczór zakończył się uroczystą galą otwarcia, w czasie której pokazano film „tadeusz.kantor@europa.pl” autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego, bliskiego współpracownika Tadeusza Kantora, aktora teatru Cricot 2 oraz pomysłodawcy i dyrektora artystycznego Festiwalu NURT. – W ciągu wszystkich minionych edycji mogliśmy zobaczyć 1877 produkcji. Z roku na rok poziom filmów rośnie i – co nas cieszy – dostajemy coraz więcej zgłoszeń od młodych twórców – mówił podczas gali otwarcia Krzysztof Miklaszewski.
Przed nami kolejne dwadzieścia siedem konkursowych dokumentów. Festiwalowi w dalszym ciągu towarzyszyć będą wydarzenia specjalne, m.in. monodram Leo Kantora „Tam, gdzie rosną porzeczki”, autobiograficzna opowieść o ocaleniu z Holokaustu i wydarzeniach 1968 roku. Dokument na podstawie monodramu znajduje się właśnie w fazie postprodukcji.
W piątek poznamy zwycięzców Festiwalu NURT. Główna nagroda w wysokości 9 tys. złotych powędruje do twórcy wybranego przez jury. Druga nagroda, sfinansowana przez prezydenta Kielc, w wysokości 5 tys. złotych zostanie przyznana przez publiczność.
Organizatorem wydarzenia jest Kieleckie Centrum Kultury. Wszystkie pokazy są bezpłatne.
XVII Festiwal Form Dokumentalnych NURT, 21-25 listopada 2011, Kielce
www.festiwalnurt.pl
www.facebook.com/FestiwalNURT