W Krakowie trwają przygotowania do obchodów Roku St. Wyspiańskiego

Koncertem symfonicznym muzyki Zygmunta Koniecznego do spektakli Stanisława Wyspiańskiego zostanie zainaugurowany w czerwcu w Krakowie Festiwal Wyspiański 2007.

O festiwalowych planach poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Festiwal, odbywający się w ogłoszonym przez Sejm Roku
Wyspiańskiego i honorujący setną rocznicę urodzin artysty,
uświetnią koncerty i konferencje naukowe, spektakle teatralne oraz wystawy. Koordynatorem działań zostało Stowarzyszenie
Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe.

"Idea festiwalu zrodziła się dwa lata temu. Chcemy pokazać
wszystkie sfery działalności Stanisława Wyspiańskiego. My, w
Krakowie lubimy jubileusze, ale taka rocznica jest też okazją do
uzyskania funduszy" - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu,
prof. Jacek Popiel.

W kalendarzu imprez przewidziano m.in. prezentację spektakli
Wyspiańskiego, konkurs na teatralną inscenizację utworów artysty, sesje naukowe i warsztaty teatralne, a także publikacje i wystawy plastyczne polskich twórców nawiązujące do twórczości Wyspiańskiego.


Jak podkreślił obecny na konferencji rektor PWST Jerzy Stuhr,
idea obchodów narodziła się w trzech uczelniach krakowskich: PWST, ASP i UJ. Uchwały senatów tych uczelni stały się podstawą
ustanowienia przez Sejm roku 2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego (równocześnie z Rokiem Karola Szymanowskiego). "Przyświecała mi idea fixe, którą chciałbym przekuć w ideę prawdziwą: by Stanisław Wyspiański był znany w świecie" - powiedział Jerzy Stuhr. Jak wyjaśnił, będą temu służyć m.in. warsztaty teatralne prowadzone ze studentami europejskich uczelni artystycznych.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew, którego część stanowi Muzeum Stanisława Wyspiańskiego zapowiedziała, że głównym wydarzeniem organizowanym przez jej placówkę będzie wielka listopadowa wystawa przedstawiająca niezrealizowane wizje artystyczne poety, pt. "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny".

"Dzięki zdobyczom nowoczesnej techniki chcemy pokazać, jakim mógł być Wyspiański, gdyby za życia udało mu się zrealizować wizje artystyczne. To będzie w dużym stopniu wystawa multimedialna" - wyjaśniła Gołubiew.

Muzeum Narodowe przygotowuje też dwie mniejsze ekspozycje:
wiosenną "Zielnik Stanisława Wyspiańskiego" i grudniową poświęconą pogrzebowi artysty, będącemu wielką manifestacją patriotyzmu i polskości. W muzeum zachowało się sto szarf żałobnych z wieńców i bukietów żałobnych.

Swoje propozycje, m.in. programów edukacyjnych, przygotowało
także Stowarzyszenie Twórcze "Dom Stanisława Wyspiańskiego".

Stanisław Wyspiański (1869-1907) był wybitnym dramatopisarzem,
poetą i malarzem, projektował dekoracje teatralne, witraże (w
Kościele Franciszkanów w Krakowie) i polichromie, malował portrety i pejzaże. Jest autorem m.in. dramatów: "Wesele", "Noc
Listopadowa", "Wyzwolenie".

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic