Ekspozycję tworzą dzieła Wyspiańskiego, znajdujące się w zbiorach w Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród eksponatów są m.in. słynne obrazy "Macierzyństwo", "Chochoły", "Dziewczynka w ludowym stroju" i "Główka Helenki" oraz autoportrety Wyspiańskiego.
Pokazany zostanie też zbiór korespondencji. Będzie można zobaczyć ostatni list napisany przez Wyspiańskiego, karty ze szkicowników artysty, na których uwieczniał on np. zabytki widziane podczas podróży, a także projekty witraży i polichromii, szkice aktów stworzone w Paryżu, projekty mebli do mieszkania Tadeusza Boya-
Żeleńskiego i projekt plakatu zapowiadającego wykład Stanisława Przybyszewskiego.
Pokazane też będą ilustracje do "Iliady" Homera, które Wyspiański tworzył na zamówienie Lucjana Rydla. Pracując nad nimi, uwzględniał wyniki najnowszych badań archeologicznych, m.in. słynnych prac Niemca Heinricha Schliemanna, badacza Troi.
Jako uzupełnienie wystawy muzeum prezentuje prace reżysera Andrzeja Wajdy i scenografki Krystyny Zachwatowicz, związane ze spektaklami teatralnymi i filmami, powstałymi na podstawie dramatów Wyspiańskiego - "Wesela" i "Nocy listopadowej".
Będą to m.in. fragmenty filmu "Wesele" (1973), pokazywane na ekranach, oraz kostiumy i elementy scenografii, które wykorzystano w filmie "Wesele" oraz w spektaklach "Wesela" i "Nocy listopadowej", wyreżyserowanych przez Wajdę w Starym Teatrze w Krakowie. Publiczność zobaczy też plakaty zapowiadające spektakle,
np. "Wesele" z 1991 roku, którego scenografią zajęła się Zachwatowicz.
Eksponaty wypożyczono m.in. z prywatnych zbiorów Wajdy i Zachwatowicz oraz z Muzeum Starego Teatru w Krakowie.
Wystawę będzie można oglądać do 30 września