Jest to saga, oparta na doświadczeniach i historii rodziny słynnej pisarki, która pracowała nad tym dziełem przez dziesięć lat, w czasie swej choroby.
Powieść przedstawia ponad sto lat włoskiej historii - od 1773 do 1889 roku na tle bogatych kronik rodzinnych. Są w niej też zawarte bardzo osobiste refleksje autorki na temat raka, z którym się zmagała i o śmierci.
W opublikowanym początkowym fragmencie powieści pisarka wspomina swych przodków, mieszkających w Toskanii, pisze o strachu i głodzie w czasie drugiej wojny światowej. W sadze przywołuje postać jednego ze swych dawnych przodków - marynarza, który został niewolnikiem islamskich piratów, a następnie w Algierze pomścił swój los mordując muzułmanów.
Pracę nad książką Fallaci przerwała 11 września 2001 roku, w dniu zamachów terrorystycznych w USA. Kilka następnych lat poświęciła na ostre, kontrowersyjne manifesty polityczne, które zapoczątkował tom "Wściekłość i duma".
Kiedy jej stan pogorszył się, mieszkająca wówczas w Nowym Jorku Fallaci przekazała kilkaset stron maszynopisu swemu kuzynowi i jedynemu spadkobiercy Edoardo Perazziemu. Jednocześnie dała ma precyzyjne wskazówki dotyczące publikacji oraz tytułu powieści.
Książka w nakładzie 350 tysięcy egzemplarzy ukaże się 30 lipca nakładem wydawnictwa Rizzoli, które wydało wszystkie książki Fallaci od 1961 roku.
Sylwia Wysocka