Pod koniec maja odbył się 36. Krakowski Przegląd Kabaretów PAKA. Jeden z najstarszych, najważniejszych tego typu przeglądów w Polsce. O jego początkach i legendach, o tym jak wygląda obecnie opowiadali Natalii Grzeszczyk w Bliskich Spotkaniach w RMF Classic artyści, jurorzy, uczestnicy i organizatorzy przez lata związani z PAKĄ:
Joanna Kołaczkowska, Iza Kała, Agnieszka Kozłowska, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Jaślar, Jerzy Stuhr, Władysław Kozakiewicz, Grzegorz Król i Mateusz Sitko.
„PAKA to jest najbardziej znany przez wszystkie kabarety, najbardziej zasłużony festiwal z tradycjami, festiwal kabaretowy. Ale to nie tylko festiwal, na którym się konfrontują kabarety, na którym się konfrontują muzycy i artyści z całej Polski, a nawet nie tylko, ale też jest to miejsce spotkań. I to było też przez wiele, wiele lat „miejsce-wylęgarnia”, bo ono nas inspirowało” – przyznaje Joanna Kołaczkowska. Jakie znaczenie dla PAKI miał słynny gest Kozakiewicza? Czym były pięterka? Z czym wiąże się hasło: „Rotunda – piąta rano”? Kto i dlaczego otrzymał „mało używany grzebień Stanisława Tyma”? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziecie w zapisie audycji.
W zapisie audycji usłyszeć można fragmenty piosenek:
„Wiosenna pieśń radości” i „Zrób kabaret” Kabaretu POTEM,
„Kubeczek” Mumio,
„Deszcz na Brackiej” Kabaretu Po Żarcie,
„Kocham Kraków” Grupy Rafała Kmity,
„Wyścigi skrzypcowe” Grupy MoCarta,
„Pierwsza piosenka w programie” Kabaretu strzały z Aurory,
„Niech dzieje się co chce” Kabaretu PAKA.
Agnieszka Kozłowska opowiadała w RMF Classic również o swojej najnowszej książce „Wszyscy wyszli z PAKI. Biografia (prawie) każdego kabaretu wraz z instrukcją obsługi”. To spacer po kuluarach PAKI. Dzięki opowieściom autorki, współzałożycielki legendarnego przeglądu, czujemy się tak, jakbyśmy zasiedli w gronie jurorów wszystkich PAK.
https://wydawnictwowam.pl/prod.wszyscy-wyszli-z-paki.20959.htm?sku=81439]
„Jak żyć bez braw?" to wyjątkowy pakowski koncert stworzony w maju 2020, kiedy to festiwal nie mógł odbyć się w zaplanowanej formie. Po ponad dwóch miesiącach przymusowej przerwy od występów artyści kabaretowi odpowiedzieli ze swoich izolatoriów na pytanie: „jak żyć bez braw???"
Występują: Grupa MoCarta, Artur Andrus, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Piasecki, Waldemar Malicki, Kabaret Hrabi, Kabaret Jurki, Wojtek Kamiński, Tomasz Jachimek, Kabaret Czesuaf, Kabaret Chyba, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Smile, Ewa Błachnio, Iza Kała, Kabaret Nowaki, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ireneusz Krosny.
Całość do obejrzenia tutaj:
Natomiast tutaj niepublikowane dotąd zdjęcia z dwóch pierwszych Krakowskich Przeglądów Kabaretów PAKA. Wszystkie autorstwa Grzegorza Króla.
fot. – jury 1. PAKI – od lewej: Jacek Fedorowicz, Władysław Kozakiewicz, prof. Lucjan Suchanek, Maciej Zembaty
fot. skecz Kabaretu Koń Polski pt. Wybory – Grand Prix 1. PAKI
fot. jury 2. PAKI – od lewej: Piotr Skrzynecki, Andrzej Drawicz, Wojciech Młynarski, Jacek Fedorowicz, Maciej Zembaty
fot. jury 2. PAKI – od lewej: Andrzej Drawicz, Wojciech Młynarski, Jacek Fedorowicz, Maciej Zembaty
fot. Jacek Fedorowicz podczas 1. PAKI
fot. Mirosław Wujas wręcza nagrodę – w tle logo pierwszych PAK – gest Kozakiewicza
fot. Władysław Sikora z Kabaretu Potem, zdobywcy Grand Prix 2. PAKI
fot. Kabaret Potem – zdobywcy Grand Prix 2. PAKI – od lewej: Ewa Sopielewska, Władysław Sikora, Janusz Klimenko, Dariusz Kamys
fot. Kabaret Potem podczas 1. PAKI – od lewej: Władysław Sikora, Dariusz Kamys, Ewa Sopielewska, Andrzej Kłos, Krzysztof Langer
fot. publiczność 1. PAKI
fot. Mirosław Wujas i Agnieszka Kozłowska wręczają nagrodę Władysławowi Sikorze z Kabaretu Potem