Republika Książki to koalicja przedstawicieli różnych środowisk na rzec promowania czytelnictwa.
Małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz ministrowie: kultury, nauki, edukacji, rozwoju regionalnego są wśród patronów tej koalicji. Inicjatywa jest wynikiem rozmów, które od września prowadzą przedstawiciele środowiska książki z reprezentantami poszczególnych resortów i instytucji państwowych z obszaru kultury, nauki, edukacji i finansów.
"Republika Książki" ma, w założeniu jej organizatorów, "rozpocząć obywatelską kampanię łączącą różne środowiska wobec zagrożeń wynikających ze spadającego w Polsce poziomu czytelnictwa, wprowadzenia podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz groźby systematycznego zmniejszania się liczby kompetentnych odbiorców kultury".
"Celem akcji (...) jest zawiązanie koalicji ponad podziałami, skupiającej przedstawicieli władz centralnych, samorządowych, urzędników, twórców, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz świata mediów i biznesu. Wyrazem naszej wspólnej troski o losy państwa będzie deklaracja wzajemnego wsparcia i czynnego udziału we wszelkich wysiłkach na rzecz rozwoju czytelnictwa i sieci polskich bibliotek wszystkich typów" - podaje Biblioteka Narodowa.
"Przekonani, że troska o kondycję polskiej kultury leży w sferze naszych obywatelskich powinności, my, miłośnicy czytania, powołujemy do życia Republikę Książki. Wierzymy, że czytanie jest źródłem naszej wolności i niezależnego myślenia. Wierzymy, że czytanie stymuluje kreatywność i tworzy potencjał twórczy. Wierzymy, że czytanie włącza do wspólnoty znaczeń, budując i podtrzymując więzi w czasie i przestrzeni" - napisali autorzy manifestu Republiki Książki.
"My, wspólnota ludzi czytających, pragniemy uczynić wszystko na rzecz promocji czytelnictwa. Jesteśmy przekonani, że książka powinna być elementem obecnym w sferze publicznej, być przedmiotem stałego zainteresowania mediów. Pragniemy, aby polska szkoła kształtowała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń. (...) Obywatelem naszej wspólnoty może zostać każdy, kogo pochłania pasja czytania. My, czytelnicy, cenimy słowo pisane w każdej postaci: książek oraz gazet i czasopism, zarówno drukowanych, jak i w wersji elektronicznej i mówionej. Fizyczną i symboliczną zarazem reprezentacją Republiki Książki jest biblioteka. Chcemy, aby nowoczesna biblioteka, szczególnie w małych miastach i wsiach, stała się centrum lokalnego środowiska, bramą do wiedzy i kultury" - głosi manifest.
Republika Książki zostanie powołana podczas środowego kongresu "Czytanie włącza" w warszawskiej Bibliotece Narodowej.