Dwudniowa konferencja naukowa odbywa się z okazji 200. rocznicy śmierci gen. Tadeusza Kościuszki i obchodami roku Kościuszki, ustanowionego uchwałą Senatu z 4 listopada 2016 r. Jej celem jest przypomnienie postaci Tadeusza Kościuszki jako symbolu walki o niepodległość.
"Tadeusz Kościuszko był i jest uosobieniem idei wolności w wymiarze narodowym, bo walczył o niepodległość państw i wierzył, że żaden naród nie może zawładnąć drugim narodem. Był także bohaterem walki o wolność w wymiarze jednostkowym; to on zaproponował w czasie insurekcji uwłaszczenie chłopów" - zaznaczyła wicemarszałek Senatu Maria Koc.
Senator Rusiecki (PiS), szef Komisji Obrony Narodowej, powiedział, że życiorys i postawa Tadeusza Kościuszki "może uczyć młode pokolenie Polaków oddania bez granic dla ojczyzny". Ten piękny życiorys, ta piękna postać, może być wzorem dla współczesnego Polaka, jak wypełniać swoje obowiązki wobec ojczyzny i to zarówno dla tych, którzy wypełniają swoje funkcje w cywilnej służbie, a nade wszystko wśród tych, którzy są oficerami, dowódcami, generałami, czy żołnierzami polskiej armii. Wzór gen. Tadeusza Kościuszki jest wzorem dla Polski, jak należy bronić jej jedności, granic i dobra. (...) Tadeusz Kościuszko jest naszym bohaterem na dziś i na przyszłość" - powiedział Rusiecki.
Senator Jan Żaryn (PiS) podkreślił, że postać Tadeusza Kościuszki jest warta przypomnienia "co najmniej z kilku powodów". "Pierwszy - nie taki oczywisty, a z perspektywy mojego pokolenia bardzo ważny - w okresie PRL-u starano się wśród młodych ludzi zohydzić postać Tadeusza Kościuszki. Byliśmy uczeni o tej postaci jako o wpisanej w dorobek Polski Ludowej, odbierając w związku z tym prawdziwą biografię, a także możliwości twórczego wychowywania się na bazie tego życiorysu" - mówił Żaryn.
Jak dodał, Kościuszce "z pewnością się to nie należy, żeby pozostał takim w pamięci naszego pokolenia". "Potrzebna jest nam dzisiaj prawdziwa opowieść także z perspektywy pokoleń starszych" - ocenił Żaryn.
Ks. prof. Stanisław Dziekoński podkreślił, że fakt współorganizacji konferencji przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego odznacza chęć "uczestnictwa w tej niezwykłej refleksji nad problematyką wolności". "Wielokrotnie powtarzał to św. Jan Paweł II: wolność nie jest tylko stanem niezależności od sił zewnętrznych, ale przede wszystkim jest to zadanie, która dotyka każdego człowieka" - zaznaczył ks. Dziekoński.
Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej Jan Tarczyński skierował list do uczestników konferencji, w którym podkreślił, że Tadeuszowi Kościuszcze udało się "zjednoczyć pod swym zwierzchnictwem żołnierzy pochodzących z różnych warstw społecznych, różnych przekonań politycznych, różnych wyznań, którzy wspólnie walczyli o niepodległą, sprawiedliwą i taką samą dla wszystkich obywateli Rzeczpospolitą". "Za to należy mu się szacunek po wsze czasy" - napisał Tarczyński.
Organizatorem konferencji są senacka Komisja Obrony Narodowej, Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy dzień konferencji odbędzie się w Senacie, drugi – na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.