W roku 2006 nastąpił wyraźny spadek czytelnictwa w Polsce - wynika z badań przeprowadzanych co 2 lata przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Tylko 50 procent Polaków deklarowało przeczytanie co najmniej jednej książki w roku. Stan ten może być zjawiskiem przejściowym, ale może też sygnalizować
zmiany preferencji czytelników, np. zastępowania niektórych przynajmniej typów książek nowymi nośnikami treści.
"Martwi mnie, że czytelnictwo w Polsce spada. Mam nadzieję, że nadejdzie jeszcze czas kiedy książka wróci do łaski" - powiedział poseł Tadeusz Ross (PO).
"Z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Jedną z przyczyn jest bardzo zły stan bibliotek. Chcemy poszerzyć funkcję bibliotek, żeby stały się centrum kulturalno-edukacyjnym, a nie tylko miejscem wypożyczania książek. Będziemy współpracować z fundacją Gates'ów, która pomoże wyposażyć biblioteki w sprzęt komputerowy" - tłumaczył posłom dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.
Instytut Książki opracował na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt modernizacji bibliotek gminnych "Biblioteka". Głównym celem programu jest dostarczenie bibliotekom potrzebnego sprzętu i oprogramowania komputerowego, ułatwienia dostępu do internetu. Planowane są także zmiany siedzib
bibliotek i szkolenia dla bibliotekarzy. Na cele te pozyskano środki finansowe Ministerstwa Kultury, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (której partnerem finansowym jest Fundacja Billa i Melindy Gates) oraz samorządów terytorialnych.
"To wieloletni program, który będzie dawał szanse przełamania cywilizacyjnego zastoju. W tej chwili biblioteki są nie doinwestowane i brakuje im praktycznie wszystkiego" - ocenił Gauden.
Programem ministerstwa i wsparciem fundacji ma zostać objętych od 2009 roku ponad 2 tys. placówek.
Instytut Książki jest narodową instytucją kultury, powołaną w 2004 przez Ministra Kultury. Podstawowe cele działalności Instytutu to kształtowanie postaw czytelniczych i popularyzacja książki i czytelnictwa w kraju oraz promocja polskiej literatury na świecie.