W Gdyni zasadzono buki upamiętniające Stefana Żeromskiego

Dwa buki upamiętniające Stefana Żeromskiego zasadzono na wzgórzu w Gdyni w pobliżu miejsca, gdzie w 1939 roku rosły, ścięte przez Niemców, a opisane wcześniej przez pisarza drzewa tego samego gatunku noszące nazwy Sambor i Mestwin.

Jak poinformował wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Orłowa (TPO), Henryk Wiszniowski, w czwartek, w miejscu, gdzie dwa dni wcześniej leśnicy posadzili buki, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia z napisem przypominającym historię drzew. W spotkaniu wzięli udział m.in. uczniowie pobliskiej szkoły, którzy podjęli się opieki nad bukami.

Dwa dorodne buki, rosnące na wyniesieniu górującym nad Gdynią, Stefan Żeromski opisał w jednym ze swoich opowiadań powstałych w 1920 roku - w czasie jego pobytu w tym miejscu (Gdynia nie była jeszcze wtedy miastem). "Któż to wie - może jednemu z nich na imię Sambor - drugiemu Mestwin" - napisał Żeromski w opowiadaniu pt. "Sambor i Mestwin" poświęconemu drzewom.

Ochrzczone przez pisarza imionami książąt pomorskich buki zostały ścięte przez Niemców w 1939 roku. "Nikt nie wie, jaki był powód; czy Niemcy mieli jakieś plany co do tego miejsca, czy też ścięli je ze względu na Żeromskiego, z którym drzewa kojarzono" - powiedział Wiszniowski.

W miejscu, gdzie rosły buki, już po II wojnie zbudowano osiedle mieszkaniowe. Inicjatorzy ponownego zasadzenia drzew - Towarzystwo Przyjaciół Orłowa - wybrali dla młodych buków lasek oddalony od osiedla o kilkadziesiąt metrów. "Za około 120 lat drzewa dojrzeją - mogą wówczas urosnąć do około 40 metrów" - wyjaśnił Zdzisław
Nosewicz, emerytowany nadleśniczy z Kartuz.

Zasadzenie drzew upamiętniających Żeromskiego nie jest pierwszą inicjatywą dotyczącą tego pisarza, a podjętą przez TPO. Stowarzyszenie jest właścicielem domu, w którym pisarz mieszkał w czasie swojego pobytu w Gdyni w 1920 roku. W domu tym TPO prowadzi niewielkie muzeum poświęcone Żeromskiemu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic