ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Wieczór poezji Zbigniewa Herberta w Londynie

Z okazji przypadającej w środę 84. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta magazyn "Poetry International" zorganizował w londyńskim centrum kulturalnym Southbank Centre wieczór poświęcony jego twórczości.

Wiersze poety czytali Nick Laird - poeta i pisarz z Irlandii Północnej, amerykańsko-polska pisarka Eva Hoffman oraz były redaktor działu poezji tygodnika "Observer" Al Alvarez, który jako pierwszy opublikował wiersze Herberta w Wielkiej Brytanii na początku lat 60.

W dyskusji wskazano, iż Herbert był poetą "mądrym i szlachetnym", "zabawnym w desperacki sposób" "nieustannie wydobywającym ukryte znaczenie mitów", "odmawiającym wzięcia idei za dobrą monetę", "jednym z najważniejszych twórców drugiej połowy XX wieku".

Według Evy Hoffman wiersze Herberta to często dialog dwóch osób, lub jednej osoby z samą sobą. Herbert to dla pisarki "stoicki sceptyk, który potrafi ironizować, nigdy nie będąc ani trywialnym, ani gorzkim" oraz "poeta poszukujący granic racjonalizmu".

"Jego ironia jest ironią anty-bohatera. Pan Cogito - tytułowa postać jego wierszy, to alter ego, przez które
wypowiada się sam Herbert, schodząc w głąb siebie. Pan Cogito podważa powagę świata oficjalnego, ale jego ironia jest równoważona przez powagę treści" - powiedziała Hoffman.

Laird nazwał inteligencję Herberta "nieokrzesaną", a jego samego "poetą, który nigdy nikomu nie schlebiał i nigdy nikomu nie starał się przypodobać, lecz szukał odpowiedzi na pytanie jak żyć"?

Alvarez, który poznał Herberta w Warszawie w 1961 roku zauważył, że jego wiersze doskonale dają się tłumaczyć na obce języki i zachowują swój metafizyczny i egzystencjalny sens. Hoffman wytłumaczyła to teorią "semantycznej przejrzystości", którą wyznawał poeta w swej twórczości i jego "poszukiwaniem symetrii".

Alvarez wskazał, że Herbert był człowiekiem doskonale wykształconym "nie tylko w klasyce i kulturze europejskiej, ale w systemach autokratycznych i totalitarnych XX wieku".

"Poszukując odpowiedzi na fundamentalne kwestie egzystencji i świadom ich złożoności, Herbert miał wizję przejrzystego ładu,który w malarstwie znajdował w obrazach wczesnorenesansowego mistrza Piero della Francesca" - mówił Alvarez.

"W czasach, gdy człowiek ze wszech stron bombardowany jest informacją, poglądami i opiniami warto pamiętać, że Herbert odmawiał zajmowania stanowiska, zaglądał za fasadę argumentów i domagał się wierności w myśleniu" - zaznaczył Laird.

Na brytyjskim rynku czytelniczym ukazała się w październiku książka "Zbigniew Herbert. The Collected Poems: 1956-1998", będąca największym zbiorem utworów Herberta opublikowanym jak dotąd w języku angielskim.

Środowe spotkanie, które odbyło się w sali koncertowej Purcell Room w Southbank Centre prowadziła Agnieszka Wolny-Hamkało.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic