Prof. Małgorzata Szpakowska, która w tym roku przewodniczyła jury, powiedziała w laudacji, że "Biegunów" nagrodzono "w uznaniu kunsztu, z jakim autorka, przez poszarpaną narrację swojej powieści, potrafiła oddać nieciągły i pośpieszny styl
współczesnego życia, splatając niezależne od siebie wątki wspólnym motywem podróży, pośpiechu, biegu".
Olga Tokarczuk po otrzymaniu nagrody powiedziała, że ta książka jest próbą opisu współczesnego świata przez metaforę podróży. "Ja też jestem biegunem" - dodała.
"Zupełne zaskoczenie, pełny prezent" - cieszyła się Tokarczuk po ogłoszeniu werdyktu jury. "Pisze się dla czytelników, jakby nie było czytelników, to nie byłoby literatury. Ale tutaj zostałam doceniona nie tylko przez nich, ale także przez jury" - powiedziała.
"Bieguni" - to analiza fenomenu ludzkiej skłonności do podróżowania, opis świata współczesnych nomadów. "Podróż jest chyba największym zbliżeniem do tego, czym współczesny świat\ wydaje się być - ruchem, niestabilnością. Każda epoka ma pokusę
nazywania stanu współczesnego sobie człowieka jakimś jednym sprytnym słowem. Wydało mi się, że współcześnie takim słowem mógłby być "biegun". Sama czuję się biegunem" - powiedziała Tokarczuk.
Olga Tokarczuk po raz czwarty znalazła się w finale literackiej nagrody Nike", ale dopiero ostatnia - nominowana w tym roku książka "Bieguni" - przyniosła Tokarczuk nagrodę.
Nike jest nagrodą literacką za najlepszą książkę roku. W tym roku została przyznana po raz dwunasty. W konkursie Nike startować mogą wszystkie gatunki literackie, nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy to 20 nominacji (ogłaszanych w maju), drugi to wybór siedmiu
finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły i czek na 100 tys. zł.
Wśród dotychczasowych laureatów Nike są m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska. Fundatorami Nagrody Literackiej "Nike" są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.