ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

Jak przygotować się do prezentacji? Poradnik dla każdego

Wchodzisz do biura w poniedziałek rano, a szef mówi Ci, że musisz przygotować prezentację na środę. Łapiesz się z głowę: od czego zacząć? Spokojnie – mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, dzięki którym przebrniesz przez każde wystąpienie. Zobacz, jak zrobić prezentację na medal!

Jak przygotować się do prezentacji? Poradnik dla każdego

Jak wykorzystać technologię na swoją korzyść podczas prezentacji?

Żyjemy w epoce nowych technologii, która potrafi być bardzo pomocna – o ile właściwie ją wykorzystasz. Możesz na przykład przygotować prezentację w programie PowerPoint i podsumowywać każdy poruszony przez Ciebie punkt na większym ekranie za Tobą. To świetny sposób, by zachować kontrolę nad wystąpieniem i utrzymać uwagę widzów.

Jednak dziś technologię można wykorzystać nie tylko na dużym ekranie. Chcesz rozbić monotonne bloki tekstu i zapewnić zaangażowanie i skupienie odbiorców? Zastosuj różne elementy wizualne takie jak:

  • filmy;
  • efekty dźwiękowe;
  • wykresy;
  • fotografie i ilustracje.

Do przechowywania tych materiałów może Ci się przydać pojemny i wydajny pendrive, a takie znajdziesz np. tutaj.: https://www.komputronik.pl/category/686/pendrive,samsung.html.

Rozwiązania technologiczne potrafią ożywić każdą prezentację. Jednak sztuka polega na tym, by używać jej jako wsparcia, a nie zamiennika Twojego wystąpienia.

Używaj materiałów wizualnych z umiarem

Trudno wyobrazić sobie dziś prezentację bez multimediów. Ale może czasem warto zwolnić i zastanowić się, jakie elementy wizualne dodasz do swojej prezentacji? Mogą być one bardzo pomocne, gdy chcesz zilustrować swój punkt widzenia, jednak warto wykorzystywać je z głową.

Co za dużo, to nie zdrowo – dotyczy to także elementów multimedialnych w prezentacji. Nie chcesz, by ich nadmiar przyćmił, to co masz do powiedzenia? Oto kilka kroków, które pozwolą Ci tego uniknąć!

  1. Nie zbieraj wszystkich multimediów w jednym miejscu – rozmieść je po całej prezentacji.
  2. Dołącz tylko elementy wizualne, które pomogą Ci udowodnić swój punkt widzenia lub popchnąć Twoją historię do przodu.
  3. Dodaj wykresy, jeśli masz do czynienia z liczbami.
  4. Dodaj ilustracje, aby uprościć swój przekaz i uczynić go bardziej zrozumiałym.

Elementy wizualne mają za zadanie przybliżyć Twój pomysł odbiorcom. A w tym przypadku mniej znaczy więcej.

Udostępnij ekran podczas wirtualnych spotkań

Nie każda współczesna prezentacja odbywa się w sali konferencyjnej. Firmy coraz częściej przeprowadzają wirtualne spotkania, w których uczestniczymy przed ekranami komputerów.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą Ci nowoczesne narzędzia do e-konferencji. Zamiast fizycznie udać się do biura, możesz udostępnić swój ekran podczas wideo-spotkania i zaprezentować wszystko w zaciszu własnego domu.

Ogromną zaletą takich prezentacji jest to, że możesz też udostępniać ważne pliki swoim odbiorcom lub zespołom. Aplikacje do komunikacji zespołowej często udostępniają specjalne narzędzia do wideokonferencji, które znacznie ułatwią Ci zadanie.

Kilka wskazówek na koniec

Z pewnością chcesz dołożyć wszelkich starań, aby Twoja prezentacja była jak najlepsza. Zatem co możesz zrobić, aby spełnić oczekiwania swojego zespołu?

Oto kilka dodatkowych wskazówek, dzięki którym Twoja prezentacja będzie się wyróżniać!

  1. Nie ograniczaj się tylko do slajdów – przynoś fizyczne materiały wizualne, gdy jest to możliwe.  Twój temat można zaprezentować obiektami 3D, których Twoi odbiorcy mogą samodzielnie dotknąć? Wykorzystaj to na swoją korzyść!
  2. Dostosuj się do swoich odbiorców – jeśli wiesz, że wśród Twoich nich będą osoby niedosłyszące, wydrukuj broszurę informacyjną, aby ułatwić im odbiór prezentacji.
  3. Sprawdź swój sprzęt przed rozpoczęciem — w ten sposób ograniczysz ryzyko, że coś zepsuje się w trakcie prezentowania najważniejszych punktów prezentacji i wybije Cię z rytmu.
  4. Pamiętaj, że Twoja grupa odbiorców może składać się z osób, których wiedza może być na różnym poziomie. Każda z nich inaczej odbiera i zapamiętuje przekazywaną wiedzę.

Dołóż wszelkich starań, aby pokazać swojemu zespołowi, że doceniasz ich obecność. Jeśli zobaczą, że prezentacja nie jest dla Ciebie tylko kolejnym przykrym obowiązkiem, okażą Ci swoje uznanie!

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic