ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Natalia Grzeszczyk Dariusz Stańczuk

Nowy album Cecilii Bartoli - MISSION

Najnowsza płyty Cecilii Bartoli, jednej z najpopularniejszych śpiewaczek świata. Po wielkim sukcesie albumu Sacrificium wydanego w 2009 r., który przyniósł śpiewaczce piątą nagrodę Grammy, Cecilia Bartoli zwraca się w stronę repertuaru wczesnobarokowego, odkrywając przed słuchaczami kompozycje całkowicie nieznane. Większość utworów ma właśnie na tym albumie swoją światową premierę.

 

Album Mission zawiera dzieła mało znanego włoskiego kompozytora, Agostina Steffaniego (1654-1728): arie solowe utrzymane w różnorodnej stylistyce, duety, fragmenty chóralne i instrumentalne interludia, które przenikając jedna w drugą, tworzą naturalną, zamkniętą całość.

Życie i twórczość Steffaniego do dziś pozostaje w znacznym stopniu tajemnicą. Jego nazwiska próżno szukać w podręcznikach historii muzyki włoskiej, jedyne informacje dotyczą piastowanych przez niego funkcji wysokich urzędników dworskich. Dziś jednak zaczyna się o nim mówić coraz częściej, jako o jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki operowej swojej epoki.

Agostino Steffani, muzyk włoskiego pochodzenia, spędził większość życia w Niemczech. Niestety, ani przez włoskich, ani przez niemieckich muzykologów nie został należycie opisany, wobec czego jego muzyka do dziś pozostaje w większości nieodkryta. Okazuje się, że wkład Steffaniego w rozwój opery da się jednak porównać do osiągnięć takich kompozytorów jak Lully we Francji czy Purcell w Anglii, a mieszanka elementów typowych dla muzyki włoskiej, francuskiej i niemieckiej wykorzystana przez niego w swoich kompozycjach stworzyła podwaliny dla uniwersalnego języka muzycznego późniejszych dzieł Haendla, Bacha czy Telemanna. Pomimo że był czynnym kompozytorem i muzykiem dworskim, pełnił także wiele innych funkcji: był księdzem, dyplomatą, kolekcjonerem dzieł sztuki, językoznawcą, swatem wysoko urodzonych, i prawdopodobnie szpiegiem. Aktywnie zaangażowany w wiele istotnych wydarzeń swoich czasów był uczestnikiem wielu skandali. Stał się inspiracją dla autorki poczytnych kryminałów, Donny Leon, która na podstawie życiorysu Steffaniego napisała powieść The Jewels of Paradise. Książka towarzyszyć będzie premierze albumu, na którym Cecila Bartoli przypomina twórczość nieznanego kompozytora, którego dzieł próżno szukać w programach koncertowych i nagraniach płytowych.

Najnowszemu albumowi śpiewaczki towarzyszyć będzie książka Jewels of Paradise, napisana przez wielką miłośniczkę śpiewaczki, a zarazem poczytną autorkę Donnę Leon, którą zainspirował życiorys Steffaniego. Akcja książki osadzona jest w realiach włoskiego życia dworskiego, a wątki zaczerpnięte z życiorysu kompozytora posłużyły za kanwę fabuły powieści. Książka pojawi się równolegle z premierą płyty w języku angielskim (Wielka Brytania, USA), niemieckim, francuskim, holenderskim, hiszpańskim i katalońskim.

W nagraniu płyty Mission, oprócz Cecilii Bartoli udział wzięli: światowej sławy kontratenor Philippe Jaroussky, chór Coro Della Radiotelevisione Svizzera oraz orkiestra I Barocchisti z Lugano grająca na instrumentach z epoki z dyrygentem - Diego Fasolisa.

Album w wersji DELUXE uzupełnia 172-stronicowa książeczka, na którą składają się, obok ilustracji, teksty utworów i eseje muzykologiczne w trzech językach (angielski, francuski i niemiecki).

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic