Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, madrygał to gatunek muzyki wokalnej, który potrafi zaskoczyć rozmaitością form. Pojawił się w twórczości z okresu włoskiej epoki ars nova już w XIV wieku i charakteryzował się wirtuozerią oraz używaniem wyrafinowanych form poetyckich.
„W XVI wieku rozkwitł i ewoluował na gruncie wielogłosowej muzyki zespołowej. Rozwinęły się różne jego style w przynajmniej trzech różnych okresach. Ze względu na silne związki muzyki z tekstem madrygał manierystyczny późnego XVI wieku stał się ważnym polem rozwijania barokowego stylu w muzyce wokalnej” – wskazano w zapowiedzi wydarzenia.
Zwrócono przy tym uwagę, że pierwsza połowa kolejnego stulecia przyniosła nowy jego kształt – zaczęto używać instrumentów i basso continuo. Wcześniej jedynie układano madrygały w cykle, ale już w początkach baroku pojawiły się komedie madrygałowe.
„Podczas festiwalu sięgniemy po to niezwykłe bogactwo repertuarowe dawnych epok i postaramy się pokazać różnorodność wcieleń madrygału” – zapowiadają organizatorzy.
Dyrektor artystyczny Forum Musicum Tomasz Dobrzański podkreślił, że oprócz typowych koncertów, które odbędą się m.in. w Narodowym Forum Muzyki, Oratorium Marianum czy Sali Wielkiej Ratusza, tegoroczna edycja festiwalu ma też w swoim programie wydarzenia nieco mniej formalne, a jednocześnie bardziej zbliżone do sytuacji muzycznych, jakie miały miejsce w dawnych wiekach.
„Jednym z takich wydarzeń będzie tzw. +Głośnie granie+, czyli użycie głośnych, nośnych instrumentów, które są w stanie przekrzyczeć hałas uliczny, mogą grać do tańca, mogą towarzyszyć istotnym ceremoniom. Takie minikoncerty głośnej muzyki pojawią się na ulicach Wrocławia” – zapowiedział.
11, 12 i 13 sierpnia w przestrzeni miejskiej wystąpi Alta Cappella - zespół trąbek i kotłów, a 25 i 26 sierpnia skład Alti Soni. Muzycy zagrają m.in. na pomorcie, szałamai, trąbce suwakowej i perkusji.
19 sierpnia odbędzie się z kolei potańcówka renesansowa w Klubokawiarni Mleczarnia. „Zaprosimy publiczność do wspólnej zabawy. Będziemy się uczyć kroków tanecznych i oczywiście miło spędzać w historyczny sposób czas”- zachęca dyrektor artystyczny. Podczas potańcówki uczestnikom towarzyszyć będą muzycy zespołu Alta, a nauką choreografii zajmą się artyści Teatru Tańca Amatum.
Agata Tomczyńska