Kompozytor wyjaśnił, że potrzebuje krótkiej przerwy w pracy, bo w ciągu ostatniego roku skomponował muzykę aż do 4 filmów. "Każdy z tych filmów był bardzo wymagający" - przyznał Kaczmarek.
Uroczysta premiera "Wojny i pokoju", ekranizacji powieści Lwa Tołstoja, odbędzie się w Rzymie 6 lipca - poinformował Kaczmarek. Film jest anglojęzyczny. Jesienią pokaże go kilka europejskich telewizji - w odcinkach, ponieważ film jest długi. Reżyser obrazu to Robert Dornhelm.
Kaczmarek kończy w Warszawie pracę nad muzyką do filmu "Hania" w reż. Janusza Kamińskiego. To opowieść o współczesnym młodym małżeństwie - Wojtku i Oli, które na okres świąt Bożego Narodzenia bierze do siebie z domu dziecka chłopca, Kacpra. Dziecko zmienia ich podejście do życia i do siebie nawzajem. Główne role zagrali Agnieszka Grochowska i Łukasz Simlat.
Kaczmarek powiedział, że aż do jesieni będzie zajmował się przede wszystkim nadzorowaniem budowy Instytutu Rozbitek, placówki położonej we wsi Rozbitek, 60 km na zachód od Poznania. "To są moje strony" - podkreślił Kaczmarek, który
pochodzi z Wielkopolski - urodził się w Koninie, w 1953 roku.
Instytut ma być miejscem roboczych spotkań artystów filmu, muzyki i teatru. Pierwsze prace nad jego utworzeniem ruszyły już w 2004 r. W Instytucie będą organizowane m.in. seminaria, warsztaty i konferencje prowadzone przez cenionych praktyków światowego kina.
W sobotę w Warszawie Kaczmarek spotkał się ze studentami szkół teatralnych z różnych krajów. Spotkanie odbyło się w ramach trwającego w stolicy 4. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych (24-30 czerwca). Uczestnicy festiwalu to studenci kilkunastu szkół, m.in. z Nowego Jorku, Petersburga i Wiednia. Imprezę zorganizowała warszawska Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza.
Jan A.P. Kaczmarek od 1989 roku mieszka w USA. Skomponował muzykę do ponad 30 filmów. Są wśród nich głośne obrazy Agnieszki Holland - "Całkowite zaćmienie" (1995) i "Plac Waszyngtona" (1997), a także "Qvo vadis" Jerzego Kawalerowicza (2001), "Niewierna" Adriana Lyne'a (2002), "Stracone dusze" Janusza Kamińskiego (2000) i "Kto nigdy nie żył..." Andrzeja Seweryna (2006).
W 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel" w reż. Marca Forstera - w którym główne role zagrali Johnny Depp i Kate Winslet -
otrzymał Oscara.