Jak przypomniał dyrektor festiwalu Janusz Makuch, finałowy koncert tradycyjnie już poświęcony był "błogosławionej pamięci
wszystkich Żydów, dla których przez wieki Kazimierz był bezpiecznym domem". "Pokój - Szalom to główna idea koncertu na
Szerokiej. Pokojowe przesłanie wysyłają w świat występujący na scenie artyści i zgromadzona publiczność" - podkreślił Makuch.
W czasie kilkugodzinnego koncertu wypełniona ludźmi ulica Szeroka na jedną noc zamienia się w największą scenę muzyki żydowskiej na świecie. Przed publicznością występuje kilkudziesięciu najwybitniejszych artystów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Europy i Polski.
Podczas dziewięciu dni tegorocznego festiwalu odbyło się prawie 200 imprez, w tym 28 koncertów, 68 spotkań warsztatowych w 17 cyklach tematycznych, 22 wykłady, 165 spotkań i promocji książek, 14 projekcji filmowych oraz cztery ceremonie religijne. Zaproszono ponad 140 artystów i wykonawców m.in ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Francji, Niemiec, Izraela, Polski. Były także spacery po krakowskim Kazimierzu, zwiedzanie synagog i żydowskich cmentarzy.
Ideą festiwalu, którego honorowym patronem jest prezydent RP Lech Kaczyński, jest prezentacja dziedzictwa kulturowego, duchowego i materialnego Żydów z Krakowa i Galicji oraz budowanie dialogu ponad uprzedzeniami, stereotypami i antysemityzmem.