W tym roku główną gwiazdą festiwalu będzie trio akordeonowe "Motion Trio", które wykona nowy, nieprezentowany jeszcze,
program. Te same utwory zostaną też wykonane podczas styczniowego koncertu w nowojorskiej sali Carnegie Hall.
Jak poinformował Łukasz Kozub ze stowarzyszenia Instytut Sztuki, które organizuje imprezę, cześć konkursowa będzie
przebiegać w czterech kategoriach: soliści, duety, tria oraz kwartety, kwintety i sekstety, o dowolnych składach
instrumentalnych, w tym wokaliści. Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku do 30 lat. Repertuar stanowią dwa dowolnie wybrane utwory współczesne: zagraniczna kompozycja napisana po 1965 r. i polska - po 1945 r.
Przesłuchania konkursowe są dwuetapowe. W pierwszym etapie jury wyłania finalistów i zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz przyznaje Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego (od 2006 r. nazywaną imieniem zmarłego w 2004 r. wieloletniego przewodniczącego jury konkursu prof. Marka Stachowskiego) i Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego. W drugim etapie spośród finalistów wyłoniony zostaje laureat Grand Prix.
W tegorocznej edycji Konkursu do jury zaproszono: Hannę Kulenty, Ivana Monighetti, Geoffreya D. Madge'a, Paula Pattersona, Sylvaina Cambrelinga oraz Jana Pilcha (przewodniczący).
Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej powołany został w celu promowania młodych utalentowanych muzyków oraz popularyzacji polskiej muzyki współczesnej na całym świecie. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest stowarzyszenie Instytut Sztuki w Krakowie.