Modest Musorgski według Pago Libre

Pieśni rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego w jazzowych aranżacjach zaprezentowali w środę na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wokalnej "Viva il canto" w Cieszynie muzycy z kwartetu Pago Libre. Towarzyszyła im solistka wiedeńskiej Staatsoper, mezzosopranistka Elisabeth Kulman.



Występ międzynarodowego kwartetu był największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu. Pago Libre swój najnowszy program "Musorgski Dis-Covered" zaprezentowało po raz drugi i po raz wtóry stało się to w Polsce. W maju miała okazję go wysłuchać publiczność nowosądecka.

Dyrektor festiwalu Małgorzata Mendel powiedziała o koncercie, że jest to "niezwykły muzyczny projekt, który wymyka się tradycyjnemu podejściu do klasyki". "To próba nowego odczytania muzyki Modesta Musorgskiego" - powiedziała.

Wykonawcy skoncentrowali się na odkrywaniu pieśni kompozytora, cytując także tematy najpopularniejszych jego utworów. Niektóre z tych tematów rozwinęli w improwizacjach lub całe utwory przenieśli w świat jazzu. Cieszyńska publiczność zachwycona była też wirtuozerią wykonania. Trudno się temu dziwić, skoro zespół tworzą artyści na co dzień grający w filharmonii wiedeńskiej czy moskiewskiej.

Austriacki skrzypek Tscho Theissing, mówiąc o pracy nad "Musorgski Dis-Covered", przyznał, że pomysł wypłynął od Elisabeth
Kulman. Członkowie zespołu natychmiast go podchwycili, gdyż już jako nastolatkowie zachwycali dziełami kompozytora.

Tscho Theissing powiedział, że przy tego typu projektach muzycy często idą po najmniejszej linii oporu, zbierają się w gronie:
muzyk jazzowy, klasyczny, folkowy i nagrywają płytę. "My chcieliśmy podejść do tematu profesjonalnie, by stworzyć odrębną
formę muzyczną, gatunek, który łączy ze sobą folk, jazz i klasykę. Proszę się przygotować na coś, czego jeszcze nie
słyszeliście" - mówił przed koncertem Theissing.

Austriak zdradził także dalekowschodnie brzmienie swego imienia. "Właściwie mam na imię Johannes. Tscho to przydomek. Czasem śmieję się, gdy słyszę jak prezenterki mówią, że wystąpi Tscho, słynny azjatycki artysta" - żartował.

Członkowie Pago Libre nie ukrywali, że nadgraniczny Cieszyn wywarł na nich ogromne wrażenie. Kontrabasista Georg Breinschmid, który na festiwal przyleciał z Moskwy, powiedział, że czuje się tu jak w domu. Muzycy zażyczyli sobie, by w czwartek mogli zwiedzić miasto.

Kwartet Pago Libre powstał w 1989 r. Koncertowali między innymi w całej Europie, Rosji i Chinach. W latach 2006-2008 są
stypendystami szwajcarskiej Rady Artystycznej "Pro Helvetia". Obecnie występują w składzie: Arkady Shilkloper (Rosja) -
waltornia, sakshorn, trombita, Tscho Theissing (Austria) - skrzypce, śpiew, John Wolf Brennan (Szwajcaria/Irlandia) -
fortepian, Georg Breinschmid (Austria) - kontrabas.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic