W nadchodzącym sezonie Marin Alsop będzie dyrygowała koncertami symfonicznymi NOSPR, finałowymi wydarzeniami II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz operą "Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego.
Dyrygentka zdradziła, że przyjmuje rolę nowego dyrektora bardzo entuzjastycznie. "Z ekscytacją myślę o kontynuacji naszej, już wyśmienitej, współpracy. Zarówno wrześniowa trasa po Japonii, jak i bieżące projekty nagraniowe i koncertowe składają się na nową wizję orkiestry na miarę XXI wieku. Wraz z Dyrektor Ewą Bogusz-Moore nie możemy się doczekać pracy w ramach tak innowacyjnych projektów, jak m.in. rzadko wykonywana +Czarna maska+ Pendereckiego czy nagrania utworów wspaniałych kompozytorek, takich jak Grażyna Bacewicz i Agata Zubel. Znamienne dla NOSPR oddanie sprawie rozwoju kolejnych pokoleń muzyków i dyrygentów jest bliskie również mojemu osobistemu zaangażowaniu w przyszłość muzyki klasycznej" - powiedziała dyrektor.
Aslop będzie ściśle współpracować z Dyrektor naczelną i programową instytucji, Ewą Bogusz-Moore przy kształtowaniu repertuaru, a także promowaniu NOSPR na arenie krajowej i międzynarodowej.
"Przez ostatnie dwa lata mieliśmy przyjemność poznawać się z Marin Alsop i jesteśmy zachwyceni tym, że dołącza do nas jako Dyrektor artystyczna. Marin jest osobą inicjującą pozytywne zmiany w branży, przecierającą nowe szlaki, której praca wspiera rozpoznawanie nierówności społecznych i przeciwdziałanie ich powstawaniu. Praca z Marin przynosi naszym muzykom wiele radości. Jej technika dyrygencka i etyka pracy, charakteryzująca się dużą starannością, zapewniają artystyczną doskonałość na najwyższym poziomie. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na bliską współpracę w nadchodzących latach" - skomentowała Bogusz-Moore.
Marin Aslop po raz pierwszy dyrygowała NOSPR w lutym 2021 r. Od tego czasu poprowadziła 15 koncertów, których większość odbyła się w trakcie wspólnego tournée po Japonii. Dzięki jej współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną odbyły się trzy edycje kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji. Podczas wizyty w Katowicach w marcu 2023 r. dyrygentka wzięła udział w występie młodych ukraińskich twórców w ramach programu rezydenckiego SPLOT UA dla osób z Ukrainy. Poprowadzili oni wówczas zespół złożony m.in. z muzyków Akademii NOSPR, wykonując utwór Agaty Zubel.
Alsop pozostaje także I Dyrygentką ORF Radio-Symphonieorchester Wien (RSO Wien).
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia jest pierwszą niezależną radiową orkiestrą symfoniczną w Polsce powstałą w 1935 roku. Na scenie NOS PR pojawiły się takie sławy jak Leonard Bernstein i Martha Argerich, a także prawykonania utworów najważniejszych kompozytorów, m.in. Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego.
Julia Szymańska