Pierwszego dnia festiwalu koncert zagra Julia Kosendiak, która
jest wirtuozem violi da gamba, czyli instrumentu będącego
pierwowzorem dzisiejszej wiolonczeli. Jak zapowiadali przed
festiwalem organizatorzy, program jest tak dobrany, żeby zadowolić zarówno koneserów muzyki dawnej, jak i osoby, które zupełnie jej nie znają.
"Na pewno każdemu polecić mogę dwa koncerty: The Jerusalem
Baroque Orchestra oraz Windsbacher Knabenchor, ponieważ są to duże, monumentalne, bardzo ciekawe formy barokowe. Serdecznie zapraszam też na widowisko w wykonaniu Teatru Tańca Dawnego Campanella, oparte na późnośredniowiecznych i wczesnorenesansowych tańcach, opowiadające o dwóch siostrach marnotrawnych" - powiedział dyrektor organizacyjny festiwalu, Robert Chmielarczyk.
Jak zapowiedział, muzycy z grupy Campanella wystąpią w strojach z epoki i zagrają na kopiach lub oryginałach instrumentów średniowiecznych i renesansowych.
Koneserów muzyki dawnej organizatorzy zapraszają na wykład Marka Dyżewskiego "W kręgu Monteverdiowskich Nieszporów". Jak powiedział Chmielarczyk, Dyżewski to "ceniony znawca i koneser muzyki dawnej, a do tego wspaniały erudyta, którego każdy wykład jest ciekawym wydarzeniem".
Koncerty i pokazy będą odbywały się we wrocławskich kościołach, w Ratuszu, Filharmonii Wrocławskiej i w Muzeum Militariów. Festiwal zakończy koncert Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
W tym roku Maj z Muzyką Dawną nie otrzymał dwóch datacji, które otrzymywał w latach ubiegłych. "Po raz drugi finansowania odmówiła nam Gmina Wrocław, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jest dla nas duża luka, bo chodzi co najmniej o 20 tys. zł" - powiedział Chmielarczyk.
Zapewnił jednak, że poziom artystyczny festiwalu został
utrzymany, bo "są i wykonawcy zagraniczni, i zespoły należące do czołówki krajowej". "Utrzymaliśmy też część ludyczną, czyli pokazy obyczajów, tradycji i walk rycerskich, oraz pokaz tańców dawnych. Ale jak będzie za rok, nie wiemy" - zastrzegł.
Współorganizatorem odbywającego się od 1992 r. festiwalu Maj z Muzyką Dawną jest Międzywydziałowa Pracownia Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.