Wszystkie imprezy Wrocławskiego Lata Organowego odbędą się w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu. Podczas pierwszego koncertu, w niedzielę wieczorem wystąpił wirtuoz organów prof. Roman Perucki, któremu towarzyszył niemiecki chór Saengverein-Hausen, pod dyrekcją Hansa Schlauda.
Dyrektor naczelny festiwalu Piotr Guzek powiedział, że tegoroczna edycja Lata Organowego będzie charakteryzowała się
dużym udziałem młodych, utytułowanych artystów. "Koncertom organowym będą towarzyszyć młodzi soliści, jak np. flecista Łukasz Długosz, który już koncertował w różnych częściach świata, w tym m.in. na specjalnym pokazie dla dyrygenta Kurta Masura" - opowiadał Guzek.
Jak zapowiedział dyrektor, po raz pierwszy w historii festiwalu na jego zakończenie nastąpi "zderzenie muzyki organowej z
inspiracjami jazzowymi". Na wspólnym koncercie 2 września wystąpią trębacz Tomasz Stańko i grający na organach Andrzej Chorosiński, którym towarzyszyć będzie grupa złożona z młodych trębaczy Wratislavia Trumpet Consort.
XVI edycja Lata Organowego, tak jak poprzednie, odbywa się we wrocławskim Kościele Uniwersyteckim, który zdaniem Guzka ma wyjątkowe walory muzyczne.
Pomysłodawcami festiwalu są muzycy Andrzej Chorosiński i Marek Dyżewski, którzy chcieli w ten sposób podtrzymać tradycje muzyki organowej we Wrocławiu. "Wrocław od dawna słynął z muzyki organowej, chociażby z powodu dużej ilości kościołów. Przed II wojną światową, w Hali Ludowej znajdowały się nawet największe organy ówczesnej Europy" - dodał Guzek. Organizatorem festiwalu jest Centrum Sztuki Impart.