ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Skrzypce Stradivariusa, które należały do carycy Katarzyny II, zostaną sprzedane na aukcji

8 czerwca w siedzibie Tarisio Fine Instruments and Bows w Nowym Jorku zostaną wystawione na aukcję skrzypce z 1708 roku wykonane przez Antonio Stradivariego. Jak podaje serwis "Artnet", instrument z pracowni jednego z największych lutników w historii był niegdyś własnością Katarzyny II Wielkiej, stąd nazywany jest „Carycą Katarzyną”.

Skrzypce Stradivariusa, które należały do carycy Katarzyny II, zostaną sprzedane na aukcji
zdjęcie ilustracyjne / Pixabay

Dom aukcyjny Tarisio nie ujawnił szacowanej ceny instrumentu, ale w tej firmie padały już rekordowe sumy za skrzypce Stradivariego. W 2011 roku „Lady Blunt”, podobno drugi najlepiej zachowany instrument mistrza, sprzedano za 15,9 miliona dolarów. Za nieco mniejszą kwotę firma Tarisio zlicytowała w zeszłym roku stradivariusa nazwanego „Da Vinci, ex-Seidel”. Instrument został kupiony za 15,3 miliona dolarów. Egzemplarz, który teraz ma trafić na aukcję, pochodzi ze „złotego okresu” lutnika, czyli lat 1700 do 1720. Do czasu ubiegłorocznej aukcji skrzypce z tego okresu nie pojawiły się na rynku przez jakieś 15 lat.

Instrument nazywany na cześć byłej właścicielki „Carycą Katarzyną” wykonany jest z drewna klonowego i świerkowego. Jak podają rzeczoznawcy firmy Tarisio, skrzypce są w doskonałym stanie - wszystkie główne części są oryginalne, zachowała się nawet oryginalna etykieta. Instrument był własnością co najmniej dwóch rosyjskich caryc. Wskazują na to zapiski z 1898 roku zawarte w dokumentach firmy WE Hill & Sons, londyńskiego sklepu specjalizującego się w instrumentach strunowych. Alfred Hill odwiedził Rosję z jednym ze swoich najlepszych klientów, baronem Johannem Knoopem, i tam zinwentaryzował kolekcję księcia Jusupowa, która obejmowała szereg instrumentów Stradivariego, w tym „Carycę Katarzynę”. Według relacji Hilla rosyjski ambasador w Wenecji nabył instrument dla cesarzowej Elżbiety Romanowej. Po niej odziedziczyła go Katarzyna II. Potem skrzypce przeszły na własność sekretarza stanu carycy, Adriana Mosewicza Gribowskiego i jego syna.

Hill przywiózł ten instrument do Londynu w 1898 roku i rok później sprzedał go francuskiej skrzypaczce Marie Douglas Shothert. Można je zobaczyć na portrecie tej artystki namalowanym przez Huberta von Herkomera. Od tamtej pory skrzypce miały wielu właścicieli, w 1937 roku zostały zaprezentowane na wystawie z okazji dwóchsetlecia Stradivariego w Cremonie, rodzinnym mieście lutnika. W końcu trafiły do przedsiębiorcy przemysłowego Giorgio Feige. I to jego spadkobiercy wystawiają je teraz na sprzedaż. Licytacja odbędzie się 8 czerwca. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic