ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Światowa prapremiera operetki Karola Szymanowskiego "Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69"

5 i 12 listopada 2007, w Roku Karola Szymanowskiego (125. rocznica urodzin oraz 70. rocznica śmierci), Opera Krakowska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na światową prapremierę operetki Karola Szymanowskiego "Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69" (scena w gmachu Teatru im. J. Słowackiego, 5.11. godz. 19.30, 12.11., godz. 18.30). Realizacja Opery Krakowskiej będzie pierwszą produkcją sceniczną w Polsce i na świecie. Otworzy trzeci Festiwal Muzyki Polskiej.

Kompozycja ukończona w 1909 roku, w twórczości kompozytora zajmuje miejsce wyjątkowe, Szymanowski tylko raz jeden sięgnął po lekką formę muzyczną jaką jest operetka. Autorem oryginalnego libretta (Główna wygrana)
i zachowanych do dzisiaj w partyturze tekstów śpiewanych był Julian Krzewiński - Maszyński, artysta operetki lwowskiej, wzięty autor wielu librett komicznych i operetkowych. Niestety pełne libretto Loterii nie zachowało się, zaginęły teksty mówione wiążące numery muzyczne. Autorem współczesnego pomysłu i tekstu teatralnego jest Wojciech Graniczewski.


Projekt plakatu autorstwa Piotra Budzisza

Wedle Szymanowskiego operetka miała się ukazać na scenie pod pseudonimem „Whitney”, jednak mimo lekkiej, dowcipnej fabuły i interesującej muzyki, nigdy nie pojawiła się na scenie. Sam kompozytor zresztą nie włączył Loterii do wykazu swych dzieł. Po raz pierwszy, po 90 latach od napisania, Loteria została wykonana przez chór i solistów w Operze na Zamku w Szczecinie, ale jedynie w wersji koncertowej
z fortepianem.
W warstwie muzycznej operetka charakteryzuje się misterną polifonią, kontrapunktem i bezprecedensową harmonizacją. Składa się na nią 16 numerów skomponowanych przez Szymanowskiego z zastosowaniem wszelkich reguł klasycznej operetki. Znajdziemy więc tu i melodyjny walc, romantyczne duety, zabawne kuplety oraz rozbudowany finał z tańcami (bardzo modny w owym czasie taniec: cake-walk) i chórem.
Jest w tej muzyce dowcip, groteska, zręczna, muzyczna charakterystyka postaci, melodie żywe, niekiedy niezwykle ujmujące, nigdy nie pozujące na umowną operetkowość – pisze Teresa Chylińska, znawczyni twórczości Szymanowskiego. Partytura choć przeznaczona na dużą orkiestrę, nie jest instrumentalnie przeciążona, kompozytor chętnie wykorzystuje zespół kameralnie, dla osiągnięcia większej wyrazistości
i plastyczności charakterystyki. Nie byłby też sobą, czyli jednym z największych harmoników XX wieku, gdyby nie urozmaicał prostej w założeniu harmonii dźwiękami dodającymi jej chromatycznej barwności,
a gdy trzeba – również pikanterii.

Realizatorzy:
Piotr Sułkowski (kierownictwo muzyczne), Józef Opalski (reżyseria), Agata Duda-Gracz (scenografia i kostiumy), Jacek Badurek (choreografia), Piotr Pawlik - reżyseria świateł, Adam Łucki - asystent scenografa, instalacje i maszyny, Helena Łazarska (współpraca wokalna), Teresa Chylińska (współpraca muzykologiczna), Barbara Stryszewska (opracowanie redakcyjne partytury), Magdalena Rut - asystent reżysera.

Obsada:
ROLE MÓWIONE:
Notariuszka/Radczyni Dagmar Bilińska
Ewa Huk Iwona Budner/Małgorzata Hyży -Wypart
Caroline Williams Kamila Mędrek-Żurek/Katarzyna Krzanowska
Sara Helgoland Anna Gajdzik-Krzyżanowska/Małgorzata Kochan-Dziwisz

ROLE ŚPIEWANE I MÓWIONE:
Impresario Andrzej Biegun/Michał Kutnik
Tobiasz Helgoland Kazimierz Różewicz/Janusz Żełobowski
Jack, kamerdyner Tobiasza Adam Sadzik/Marcin Herman
Charly Helgoland Maciej Michalik/Ryszard Kalus
Darly Helgoland Adam Sobierajski/Adam Zdunikowski/Stan Meus
Tim Williams, Franciszek Makuch
Eveline Huck Bożena Zawiślak-Dolny/Joanna Dobrakowska
Mrs Troodwood Monika Swarowska-Walawska /Bożena Walczyk-Skrzypczak
Sara Troodwood Agnieszka Tomaszewska/Anna Ciuła-Pehlken
Molly Troodwood Agnieszka Cząstka/Joanna Dobrakowska
Sherlock Holmes Jan Nosal/Witold Wrona
Watson Stanisław Knapik
Druciarz Michał Wajda-Chłopicki
Murzyn I Jan Migała
Murzyn II Łukasz Zakrzewski
Murzyn III Dariusz Palonek
Przyjaciółki - Ketty Marta Poliszot
Fanny Joanna Rakoczy
Lotti Lucyna Ordon-Klimczak
Mimi Lidia Pirowska



Realizacji towarzyszyć będzie wystawa projektów plakatów do Loterii na mężów autorstwa kilkunastu studentów znanego, krakowskiego plakacisty prof. Mieczysława Górowskiego. Jak na Loterię przystało na widzów operetki Szymanowskiego czekają niespodzianki i loteryjne fanty.
Po prapremierze 5 i 12 listopada 2007, kolejny spektakl operetki odbędzie się 9 grudnia 2007.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic