Trwają przygotowania do premiery "Napoju Miłosnego"

Trwają przygotowania do planowanej na 15 czerwca premiery widowiska plenerowego Opery Wrocławskiej "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego. Przedstawienie będzie grane na wrocławskiej Pergoli, gdzie w piątek rozpoczęły się próby.

"Napój miłosny" to kolejne po "Giocondzie" Amilcare Ponchiellego przedstawienie operowe realizowane we Wrocławiu na wolnym powietrzu. Spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, który stworzył też scenografię do przedstawienia.

Pergola to popularne miejsce wypoczynku wrocławian; znajduje się między Parkiem Szczytnickim a Halą Stulecia, blisko ogrodu
zoologicznego. Swoja nazwę zawdzięcza porośniętej dzikim winem betonowej konstrukcji okalającej staw. Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków miasta.

Jak powiedział Znaniecki, na potrzeby przedstawienia wykorzystany zostanie nie tylko staw, ale i tereny dookoła, m.in.
trawniki, gdzie budowane są koszary, park oraz kładki. "Nie można określić dokładnie jak duża będzie scena" - zaznaczył.
Przypomniał, że sam staw ma 100 m szerokości.

Jedną z głównych atrakcji przedstawienia będzie wielki balon, którym przyleci jeden z bohaterów opery. Balon będzie miał czaszę o średnicy 26 m, czyli większą niż scena opery wrocławskiej. Jak powiedział Znaniecki, lądowanie balonu to moment trudny muzycznie - 7-metrowy płomień, który ogrzewa powietrze wypełniające czaszę balonu robi dużo hałasu.

Zdaniem Iwony Handzlik, odtwórczyni roli Adiny - głównej bohaterki opery - plenerowe przedstawienie to wielkie wyzwanie dla
śpiewaka. "W takiej inscenizacji oprócz siły głosu trzeba też o wiele wyraźniej pokazywać emocje, wykonywać szersze i wyraźniejsze gesty" - powiedziała Handzlik. Przyznała także, że nigdy wcześniej nie śpiewała z użyciem mikroportu. Obawia się również, że późnymi wieczorami podczas przedstawień może być jej zimno.

Znaniecki uważa zaś, przedstawienie będzie bardziej "piknikiem operowym niż wielkim widowiskiem". Dodał, że podczas niego
statyści -żołnierze będą m.in. wśród publiczności rozdawać przygotowane jedzenie, tak by ta poczuła się częścią przedstawienia.


Podczas przedstawienia na scenie pojawi się ok. 200 wykonawców, w tym orkiestra, chór i balet Opery Wrocławskiej. Budżet
przedstawienia wynosi blisko 2,5 mln zł. Każde z sześciu czerwcowych przedstawień (od 15 do 24 czerwca) może obejrzeć w
sumie po ok. 5 tys widzów, z czego dla 3 300 przygotowano miejsca siedzące.

"Napój miłosny" opowiada o nieodwzajemnionej miłości biednego wieśniaka Nemorina do pięknej Adiny. Aby zdobyć jej przychylność kupuje on u wędrownego znachora Dulcamara napój miłosny, mający zapewnić mu powodzenie u dziewcząt i te faktycznie zaczynają mu okazywać względy. Młodzieniec przypisuje to działaniu napoju, nie wie bowiem, że dziewczęta dowiedziały się, że umarł jego bogaty wuj, zostawiając mu spadek, a eliksir to zwykłe wino.

Michał Znaniecki jest autorem ponad 100 spektakli muzycznych. W wieku 24 lat zadebiutował w mediolańskiej La Scali przedstawieniem opartym na muzyce Monteverdiego; był najmłodszym debiutantem w historii tej słynnej sceny operowej. Współpracował m.in. z Placido Domingo w Walencji. Ostatnią wyreżyserowaną przez niego w Polsce produkcją była "Cosi fan tutte" Mozarta w Operze Wrocławskiej.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic