ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

VI Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana wkrótce w Częstochowie

Kwartet Szostakowicza, Orkiestra Arte Dei Suonatori, kwartet "Con Anima", Grupa MoCarta oraz znani polscy i zagraniczni soliści, m.in. skrzypek Konstanty Andrzej Kulka wystąpią podczas rozpoczynającego się w piątek w Częstochowie VI Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana - pochodzącego z tego miasta wybitnego skrzypka. W tym roku przypada 60. rocznica jego śmierci.


Program trwającego ponad tydzień festiwalu przedstawiono podczas środowej konferencji prasowej. Zabrzmią wielkie dzieła
wybitnych kompozytorów, m.in. Bacha, van Beethovena, Dworaka, Szostakowicza, Vivaldiego, Haendel'a, Ravela, Szymanowskiego i Lutosławskiego.

Koncerty odbywać się będą w Filharmonii Częstochowskiej, Kościele Najświętszego Imienia Maryi i Muzeum Częstochowskim.
Orkiestrą dyrygować będą m.in. Jerzy Salwarowski, Alexis Kossenko i Jose Miguel Rodilla.

Według organizatorów, w programie imprezy każdy meloman znajdzie coś dla siebie - od romantycznego wieczoru, poprzez
wykonania mistrzowskie czy koncert grupy MoCarta po spotkanie z muzyką i poezją żydowską; to ostanie zaplanowano nieprzypadkowo, bo Huberman był częstochowianem żydowskiego pochodzenia. Ocalały należące do niego skrzypce.

"Mecenas tegorocznego festiwalu, mieszkający w Nowym Jorku Zygmunt Rolat, czyni starania, aby w przyszłym roku właściciel
skrzypiec Hubermana - wybitny amerykański skrzypek - wykonał na nich koncert" - mówiła szefowa Filharmonii Częstochowskiej, Beata Młynarczyk.

Przypomniała, że historia skrzypiec Hubermana jest ciekawa i barwna. Artysta otrzymał instrument od swojego protektora i
opiekuna, Jana hr. Zamoyskiego. To skrzypce Gibson, wykonane na początku XVIII wieku przez genialnego lutnika, Antonio
Stradivariusa. Hubermanowi dwa razy je skradziono - w 1919 r. w wiedeńskim hotelu (szybko wróciły do właściciela) i 20 lat
później, gdy zniknęły z garderoby artysty w Carnegie Hall. W 1985 r. mało znany nowojorski skrzypek, umierając przyznał się do kradzieży i zwrócił instrument. Obecnie należy on do Joshuy Bella. Wartość skrzypiec szacuje się na ok. 3,5 mln dolarów.

Huberman bardzo wcześniej został uznany za cudowne dziecko. Jako czternastolatek, w 1896 r. wykonał w Wiedniu koncert Brahmsa w obecności kompozytora. Zaliczany jest do najwybitniejszych skrzypków XX wieku. Znany był także z zaangażowania społecznego - był m.in. inicjatorem powołania Israel Philharmonic Orchestra w Tel Awiwie. Jeszcze przed drugą wojną światową propagował ideę zjednoczonej Europy.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic