ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Wystawa "120 lat płyty gramofonowej"

Płyta z przemówieniem marszałka Piłsudskiego z 1924 roku oraz nagrania utworów wykonywanych przez Karola Szymanowskiego i Ryszarda Straussa - to niektóre z eksponatów, jakie można zobaczyć na wystawie "120 lat płyty gramofonowej" dostępnej od poniedziałku w stołecznej Bibliotece Narodowej.


Wystawę zorganizowano z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy opatentowania przez Emila Berlinera płyty gramofonowej.

"Celem wystawy jest pokazanie na tle rozwoju płyty gramofonowej, fragmentu bogatej kolekcji płyt znajdujących się w archiwach Biblioteki Narodowej i danie zwiedzającym możliwości zobaczenia tej niewielkiej części naszych zbiorów" - mówiła podczas otwarcia wystawy jej kurator, Maria Wróblewska.

Wystawa przedstawia historię rejestrowania dźwięku od 1878 roku, kiedy Thomas Edison opatentował fonograf - aparat do zapisywania i odtwarzania dźwięku aż do współczesności. Ekspozycja prezentuje zarówno płyty akustyczne, jak i elektryczne, gramofonowe, patefonowe oraz CD.

Oprócz nośników nagrań, na wystawie można także podziwiać najstarsze urządzenia odtwarzające dźwięk, taki jak: fonograf,
najstarszy gramofon, patefon szafkowy, a także jeden z pierwszych mikrofonów. Eksponatom towarzyszą różnego typu akcesoria fonograficzne oraz druki związane z fonografią - okładki płyt, afisze, programy koncertowe, zdjęcia czy scenki rodzajowe z oper.

Umieszczone na wystawie gramofony i patefony są wciąż sprawne i zwiedzający mogą posłuchać odtwarzanych na nich archiwalnych nagrań.


Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 10 listopada.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic