Każdy z wykonawców zaprezentuje jurorom dwa utwory, w tym jeden autorstwa polskiego kompozytora. W konkursie uczestniczyć mogą muzycy, którzy nie ukończyli 30 lat.
Przewodniczący jury Jan Pilch mówił w środę dziennikarzom, że tegoroczny konkurs, sądząc po nadesłanych nagraniach, zapowiada się bardzo ciekawie. "Jest wielu ciekawych muzyków prezentujących wysoki poziom wykonawczy i interesujący repertuar" - uważa Pilch.
Podczas 2-dniowych przesłuchań wystąpi 25 solistów, siedem duetów, trzy tria i trzy kwartety. Z tego grona jurorzy wyłonią
finalistów oraz zwycięzców w poszczególnych kategoriach, którym przyznane zostaną nagrody pieniężne. 1 września podczas koncertu finalistów w Filharmonii Krakowskiej poznamy zdobywcę Grand Prix. Łączna pula nagród to 150 tys. zł.
W konkursie przyznane zostaną: nagroda im. prof. Marka Stachowskiego (zmarłego w 2004 r. kompozytora, współtwórcy i
wieloletniego jurora konkursu) za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego, nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego oraz nagroda Instytutu Polskiego w Sztokholmie dla szczególnie obiecującej osobowości artystycznej.
Od tego roku dla laureatów konkursu organizowane są kursy mistrzowskie. W ramach pierwszego z nich pianista i kompozytor, od kilku lat także juror konkursu, Geoffrey Douglas Madge, pracował z laureatką z 2006 r., pianistką Joanną Wicherek.
Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej, który odbywa się od 1997 r. jest Stowarzyszenie Instytut Sztuki. Prezes Stowarzyszenia Jacek Wilczyński podkreślał, że uczestnicy konkursu oprócz umiejętności warsztatowych prezentują także niezwykłą pasję i miłość do tego, co robią, a jurorzy chętnie pomagają młodym muzykom także później.
"Ten konkurs jest ważny nie tylko dla jego uczestników, ale także dla publiczności, której chcemy pomóc w zrozumieniu nie
zawsze łatwej w odbiorze muzyki współczesnej" - mówił Madge.
Konkursowi towarzyszą koncerty. W czwartek w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wystąpi Joanna Wicherek, a w piątek Axum Duo, czyli grający na marimbie Elwira Ślązak i Gabriel Collet.
Gościem specjalnym tegorocznego konkursu będzie krakowskie trio akordeonowe - Motion Trio (zdobywca Grand Prix z 2000 r.) - podczas koncertu finałowego w Filharmonii Krakowskiej zaprezentuje ono repertuar, który zagra 13 stycznia 2008 r. w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.
Patronem medialnym krakowskiego konkursu jest Polska Agencja Prasowa.