XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpoczął się w piątkowy wieczór w Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku. Zainaugurował go występ solistów - tenora Wiesława Ochmana i sopranistki Aleksandry Stokłosy oraz Orkiestry Kameralnej "Camerata Impuls" i grającego na organach dyrektora festiwalu - profesora Józefa Serafina.

W koncercie otwierającym iprezę zabrzmiały utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla, Franciszka Szuberta, Adolfa Dossa i Pietra Mascagni�ego.

W festiwalu, który potrwa do 20 sierpnia wezmą udział muzycy reprezentujący Polskę, Francję i Rosję. Zagrają łącznie 10
koncertów, które odbywać się będą w większości (z wyjątkiem koncertu inauguracyjnego) w poniedziałki. Artyści będą grać na
słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami znajdującymi się w Gdańsku Oliwie i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic