ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Festiwal Kultury Rumuńskiej 11-20 kwietnia. Kraków - Wieliczka - Zabierzów – Poznań

Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa w dniach 11-20 kwietnia 2008 r. organizuje Festiwal Kultury Rumuńskiej.

Festiwal Kultury Rumuńskiej 2008 to już IV edycja corocznego projektu Stowarzyszenia w cyklu festiwalowym „Wiosna Kultur”. Program Festiwalu zakłada wielość form przekazu i interdyscyplinarność przedstawianych osiągnięć danych kultur, których przedstawiciele zamieszkują terytorium dzisiejszej Rumunii. Festiwalowe wydarzenia mają być przyczynkiem do szerszego spojrzenia Polaków na Rumunię – nowego członka Unii Europejskiej.
Zaangażowanie artystów, specjalistów, sympatyków i zainteresowanych szeroko rozumianą kulturą terenów południowych Karpat ma także realizować cele edukacyjne, sprzyjać rozwojowi bezpośredniej wymiany kulturalnej i naukowej, oraz zwalczać stereotypy. Program został skonstruowany w taki sposób, by odpowiedzieć na potrzeby różnych środowisk i grup wiekowych. Zaplanowaliśmy spotkania z osobistościami świata polityki i nauki, premiery filmowe, sztuki teatralne i koncerty, zaprosiliśmy rumuńskich fotografików, pisarzy i reżyserów, zespoły folklorystyczne i DJ-ów z Bukaresztu. Zorganizowaliśmy warsztaty wina, imprezy dla dzieci, spotkania pasjonatów.

Festiwal odbędzie się w :
Krakowie 11-20 kwietnia 2008 Wieliczce 20 kwietnia Zabierzowie 18 kwietnia Poznaniu ( w terminie późniejszym)
Co pokażemy podczas Festiwalu Kultury Rumuńskiej?

1. FILM
W ramach Przeglądu Filmów Rumuńskich zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumenty autorstwa reżyserów tak nowej fali jaki i starszej generacji. Wszystkie prezentowane podczas przeglądu filmy nie były jeszcze pokazywane w Polsce. Niektóre z nich to światowe premiery. Pokaz zaszczyci swą obecnością reżyser Legii cudzoziemskiej ( rum. Legiunea străină, 2008) Mircea Daneliuc.

Pokaz filmów dokumentalnych o Rumunii, jakie zostały pokazane w 2007 r. na Astra Film Festiwal w Sibiu (Rumunia) - jednym z największych i najbardziej prestiżowych festiwali antropologii audiowizualnej i filmów dokumentalnych w Europie. To unikatowy materiał, który rejestruje rzeczywistość rumuńską, jest audiowizualnym świadectwem zachowań, sposobu pojmowania i rozumienia świata przez ludzi. Ukazuje rozmaite problemy, obyczaje, tradycje i sposób myślenia człowieka, który we współczesnym świecie próbuje odnaleźć i zrozumieć swoja tożsamość.

2.MUZYKA
Koncert zespołu „Fanfara din Vorona”
Fanfara z Vorony, złożona z dziesięciu muzyków to jeden z zespołów ludowych włączonych przez Muzeul Ţăranului Român w Bukareszcie do projektu Etnophonie za jakość, czystą niezakłócone przeróbkami formułę brzmienia oraz za ich silne przywiązanie do muzycznych tradycji z północy Mołdawii. Fanfara koncertuje często podczas wydarzeń organizowanych przez prestiżowe Muzeum Ţăranului Român w Bukareszcie, a także poza granicami kraju. Koncert Fanfary to spektakularny i autentyczny przykład rumuńskiej tradycyjnej kultury ludowej.

Koncert zespołu ludowego „Someş Napoca” z warsztatami tańca.
Zespół Someş Napoca, pochodzi z Miasta Kluż Napoca i reprezentuje kulturę Kluż - partnerskiego regionu Małopolski. Od ponad 15 lat zespół z sukcesami występuje na scenach Europy i Ameryki Północnej, przedstawiając kulturę „etnicznego kotła” zachodniej i północno-zachodniej Rumunii. Niezwykle barwny, żywy i porywający występ zakończy się warsztatami tańców rumuńskich prowadzonymi przez członków zespołu.

Dyskoteka z DJ-ami z Bukaresztu
Niepowtarzalna okazja żeby pobawić się w rytmach miksowanych przez najlepszych DJ-ów z Bukaresztu. Przyjadą oni specjalnie, żeby zaprezentować najnowsze, najlepsze i najpopularniejsze rumuńskie kawałki muzyki techno, house i inne.

3.FOTOGRAFIA
Wystawa fotograficzna Iosifa Kiraly - wernisaż z udziałem artysty
Iosif Kiraly to jeden z najlepiej znanych w świecie rumuńskich fotografików, członek-założyciel grupy subREAL, profesor fotografii w Akademii Sztuki w Bukareszcie. Jego fotografie wyróżnia konceptualna forma. Artysta prezentował swoje prace w Rumunii i wielu krajach Europy na wystawach autorskich lub zbiorowych. Wystawa prezentowana w Krakowie w klubie Alchemia jest osobistym spojrzeniem autora na dzisiejszy Bukareszt.

4.TEATR
Specjalnie na potrzeby festiwalu zostanie wystawiona przez Krakowskie Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych sztuka Lekcja E. Ionesco. Planowane jest także zorganizowanie czytania współczesnej sztuki rumuńskiej Kebab autorstwa Gianiny Carbunăriu..

Odbędzie się również pokaz monodramu autorstwa Aliny Nelega pt. Amalia bierze głęboki oddech.
Premiera monodramatu w wykonaniu Moniki Ristea-Horga, w reżyserii Gavrila Cadariu, odbyła się w styczniu 2006 roku w Teatrze Ariel w Tirgu Muresz. Przedstawienie zostało zaprezentowane w ramach Festiwalu Współczesnej Dramaturgii w Timiszoarze, Narodowego Festiwalu Teatru w Bukareszcie, Festiwalu Monodramatu w Egerze. Spektakl w formie radiofonicznej, przy współpracy z Radiem Tirgu Muresz, został nominowany do nagrody UNITER w 2006 roku. Sztuka została przetłumaczona na wiele języków. Lektura sceniczna miała miejsce w Nowym Jorku, Heidelbergu i Pradze.

Alina Neleaga jest jednym z bardziej znanych dramaturgów i twórców rumuńskiego teatru, stypendystką teatru “Royal Court” w Londynie, członkiem-założycielem „Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych UNITER” oraz fundacji „Dramafest”. W kwietniu 2001 otrzymała „Nagrodę UNITER - Sztuka Roku”.

5.LITERATURA
Inspirowana najnowszymi tłumaczeniami literatury rumuńskiej idea „spotkania z literaturą rumuńską” stawia sobie za cel w pierwszej kolejności przybliżenie polskiemu czytelnikowi uznanych w Rumunii i Europie tytułów współczesnej literatury rumuńskiej, w drugiej natomiast – przyczynienie się do nawiązania artystycznych kontaktów pomiędzy autorami obu krajów.

6.WARSZTATY WINA
Enologia to nauka o winach. Warsztaty enologiczne połączone z degustacją rumuńskich win poprowadzi Agata Ogórka, doktorantka i założycielka Koła Enologicznego na Wydziale Farmacji UJ. W trakcie warsztatów zapozna uczestników z wielowiekowymi rumuńskimi tradycjami hodowli winorośli, szczepami win oraz najpopularniejszymi gatunkami i markami wina. Poza prezentacją multimedialną uczestnicy warsztatów nauczą się rozpoznawać poszczególne gatunki win.

Patronat honorowy nad Festiwalem objął Ambasador Rumunii w Polsce.

Szczegółowy program Festiwalu wraz z opisem poszczególnych imprez znajduje się na stronie naszego Stowarzyszenia:

www.wschodniaperspektywa.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic