Uroczystość odbyła się po zakończeniu przedstawienia "Miłość na Krymie" w reż. Jerzego Jarockiego, w Teatrze Narodowym.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski podziękował Jerzemu Jarockiemu "za perfekcyjną naukę kilku pokoleń artystów, za kształcenie publiczności, za podnoszenie każdego spektaklu - jeżeli jest taka potrzeba - z pozycji horyzontalnej na wertykalną".
"Bardzo się cieszę, panie profesorze, że mogłem uczestniczyć w tak wielu wydarzeniach, których był pan reżyserem. Chcę bardzo serdecznie podziękować za to wszystko, co buduje naszą wrażliwość, estetykę i co wiąże się z przesłaniem pana spektakli" - mówił Zdrojewski.
Do poniedziałku w Teatrze Narodowym w Warszawie trwają tygodniowe obchody 50-lecia twórczości Jerzego Jarockiego, objęte patronatem ministra kultury.
Jarocki to jeden z najważniejszych reżyserów w polskim teatrze powojennym. Jako pierwszy reżyser w kraju wystawił na
scenie "Ślub" Witolda Gombrowicza. W inscenizacjach Jarockiego dominuje literatura współczesna - Eugene O'Neill, Arthur Miller, Sławomir Mrożek, Friedrich Duerrenmatt, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz.
Do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Różewicza - "Wyszedł z domu", "Stara kobieta wysiaduje",
"Na czworakach", "Pułapka". Do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego, jak "Matka" czy
"Szewcy" oraz Mrożka - "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret", "Miłość na Krymie".