Premiery baletowe: "Figle szatana" i "Rękopis [...]"

W Operze Wrocławskiej trwają przygotowania do premiery baletowej programu składającego się z dwóch przedstawień: "Figle szatana" i "Rękopis [...]"("Rękopis znaleziony w Saragossie") będzie miał we Wrocławiu światową prapremierę.


O szczegółach przygotowań twórcy widowiska poinformowali podczas wtorkowej konferencji prasowej. Jak powiedziała dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, "bohaterem muzycznym" obu premier baletowych będzie kompozytor Rafał Augustyn.

Augustyn zrekonstruował muzykę do "Figli szatana" na podstawione zachowanych fragmentów autorstwa Adama Münchheimera i Stanisława Moniuszki. "Niestety to, co się zachowało, nie składało się w całość i trzeba było stworzyć nową strukturę. Przedstawienie dawniej miało 3 akty, ale publiczność i krytycy narzekali, że jest zbyt długie" - mówił we Wrocławiu Augustyn.

Wrocławskie przedstawienie będzie miało jeden akt, jednak - jak zapowiedział kompozytor - w przyszłości nie jest wykluczone
przedstawienie "Figli szatana" w dwóch aktach. Kierownik muzyczny przedstawienia Tadeusz Zathey określił zrekonstruowaną muzykę jako "pysznie zinstrumentalizowaną, lekką, płynną i z francuskim wdziękiem".

Natomiast muzyka do tekstu Jana Potockiego "Rękopis znaleziony w Saragossie" została w całości napisana przez Augustyna. "Praca nad nią zajęła mi rok i w ten sposób powstało blisko 90 stron partytury, czyli kilkadziesiąt tysięcy nut" - powiedział kompozytor. Muzyka łączy instrumentarium orkiestry symfonicznej z brzmieniem elektronicznym.

Jak wyjaśniła Michnik, premierowe przedstawienia zostały dobrane w ten sposób, aby zachęcić do przyjścia na balet zarówno starszą jak i młodszą publiczność, poprzez "połączenie współczesnego stylu "Rękopisu [...]" i XIX-wiecznego stylu "Figli szatana.

Autorką inscenizacji i choreografii przedstawień jest Ewelina Sojecka, która na konferencji przyznała, że "połączenie dwóch
różnych stylów widać także w tańcu". "Nowością Rękopisu [...] będzie np. to, że tancerze nie zawsze będą pojawiać się na scenie w sposób tradycyjny, wychodząc zza kulis. Wiele rozwiązań zastosujemy po raz pierwszy, ale szczegółów nie chciałabym zdradzać przed premierą" - dodała.

Autorką scenografii do przedstawień jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, od 1988 r. związana z Operą
Wrocławską, Małgorzata Słoniowska, a reżyserem świateł - Bogumił Palewicz. Premierowe spektakle odbędą się 24 i 25 listopada.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic