ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Dariusz Stańczuk

Koncert Kwartetu DAFÔ

Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” w wykonaniu Kwartetu Dafô, który w tym roku obchodzi 30-lecie działalności artystycznej jest poświęcony pamięci Profesora Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej († 22.03.2023) i odbywa się w 90. rocznicę urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert Kwartetu DAFÔ

17 maja 2023 r., godz. 16:00

Muzeum Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24

 

Program:

 

Paweł Łukaszewski (1968)

IV Kwartet smyczkowy (2021) – prawykonanie światowe

Adagio

Grave

Allegro

 

Béla Bartók (1881–1945)

II Kwartet smyczkowy (1915–1917)

Moderato

Allegro molto capriccioso

Lento

 

Krzysztof Penderecki (1933–2020)

IV Kwartet smyczkowy (2016)

Andante

Vivo

 

Kwartet smyczkowy Dafô

 

Prowadzenie: dr hab. Piotr Romańczyk, prof. PK

 

***

 

Kwartet Dafô należy do najwybitniejszych wykonawców polskiej muzyki kameralnej. Powstał w 1993 roku i był wówczas pierwszym w Polsce żeńskim kwartetem smyczkowym. Tworzą go Justyna Duda (I skrzypce), Danuta Augustyn (II skrzypce), Aneta Dumanowska (altówka), Anna Armatys (wiolonczela) – absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2000 roku zespół uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie mistrzowskiej prowadzonej przez Kwartet Melos. Artystki doskonaliły swe umiejętności także w trakcie kursów prowadzonych przez członków Kwartetu Śląskiego, Quartetto Italiano, Kwartetu im. Borodina i Kwartetu Tokyo.

Kwartet Dafô uczestniczył w licznych festiwalach muzyki współczesnej, zarówno w Polsce (m.in. Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena, Festiwal Muzyki Polskiej), jak i poza jej granicami (m.in. Ludwigsburger Festspiel, New Europe w Nowym Jorku, Oberstdorfer Musiksommer, Europalia, Forum Ost-West). Zespół współpracował też z najwybitniejszymi współczesnymi kompozytorami: Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Krzysztofem Meyerem, Pawłem Mykietynem, Markiem Stachowskim, Hanną Kulenty, Krystyną Moszumańską-Nazar, Pawłem Szymańskim i Johnem Kingiem.

Dokonania Kwartetu Dafô zdobyły duże uznanie. Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. kilku Nagród Muzycznych „Fryderyk”, przyznawanych przez Akademię Fonograficzną: w 1999 i 2002 roku za płyty „Polskie kwartety smyczkowe XX wieku. Część I i II” (PWM/DUX), w 2009 roku za nagranie ze swoim udziałem płyty „Speechless Song” z muzyką Pawła Mykietyna (PWA) oraz w 2012 roku za krążek CD/DVD „Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i Pastorałki” (DUX). Dafô zdobył także nagrodę „Supersonic Pizzicato” za płytę „Penderecki. String Quartets, String Trio, Clarinet Quartet” (DUX), a nagranie płytowe III Kwartetu smyczkowego „…pieśni śpiewają” H.M. Góreckiego (DUX) zostało wyróżnione przez brytyjski magazyn „Gramophone”, MusicWeb International, portal muzyczny Pizzicato, francuski magazyn „Classica” oraz nominacją do nagrody „Fryderyk” 2019.

 

„Wirtuozi w Politechnice” oraz przedmiot „Muzyczny kanon chemika”

 

Koncert z cyklu „Wirtuozi w Politechnice” w wykonaniu Kwartetu Dafô, który w tym roku obchodzi 30-lecie działalności artystycznej, jest poświęcony pamięci Profesora Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej († 22.03.2023) i odbywa się w 90. rocznicę urodzin Profesora Krzysztofa Pendereckiego.

Kwartet Dafô wystąpi w murach Politechniki Krakowskiej po raz trzeci. W 2013 r. Zespół wybitnych kameralistek zagrał w trakcie wyjątkowego spotkania z Maestro Krzysztofem Pendereckim i Jego muzyką pt. „Od eksperymentu do Wielkiej Syntezy”, a w 2022 r. wystąpił jako wykonawca koncertu „Krzysztof Penderecki in memoriam” z honorowym udziałem Pani Elżbiety Pendereckiej.

Dzieła wielkich mistrzów brzmią w Politechnice Krakowskiej regularnie od 2011 r. dzięki unikatowemu przedmiotowi „Muzyczny kanon chemika” prowadzonemu na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej PK przez dr hab. Piotra Romańczyka, prof. PK i dr. inż. Stefana Kurka, we współpracy z dr hab. Danutą Augustyn – skrzypaczką i profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr. Stanisławem Bromboszczem – pianistą i kompozytorem z Akademii Muzycznej w Katowicach. Celem przedmiotu, oprócz przedstawienia relacji między muzyką i nauką, jest kształtowanie wrażliwości i świadomości muzycznej przyszłych absolwentów uczelni technicznej. W trakcie zajęć studenci słuchają kompozycji należących do kanonu muzyki poważnej, zapoznają się z elementami estetyki muzycznej oraz uczestniczą w koncertach kameralnych i spotkaniach z wybitnymi instrumentalistami i pedagogami.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic