ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Jadwiga Polus

Ponad sto lat śpiewa już Chór Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), w którym karierę rozpoczynali Jan Kiepura i Jadwiga Rappé, świętuje stulecie swego istnienia. Z tej okazji w czwartek odbędzie się Koncert Galowy w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Ponad sto lat śpiewa już Chór Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego

Chór UW powstał w 1921 roku - początkowo pod nazwą „Lira”. Ze względu na pandemię COVID-19 świętowanie jubileuszu przypadającego w roku 2021 zostało przeniesione na 2023 rok.

Podczas Koncertu Galowego publiczność zgromadzona w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej usłyszy kompozycje a cappella wybitnych kompozytorów polskich i zagranicznych - utwory m.in. Williama Byrda, Ralpha Vaughana Williamsa, Karola Szymanowskiego, Paula Hindemitha, Pawła Łukaszewskiego i Miłosza Bembinowa.

Partie solowe wykonają: Marta Czarkowska-sopran, Paweł Kowalewski- tenor, Krzysztof Chalimoniuk – baryton oraz bas-baryton Krzysztof Łazicki.

Koncert poprowadzi Irina Bogdanovich, która jest dyrygentem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego od 2002 roku.

Irina Bogdanovich dyrygentka, pianistka i kompozytorka związana jest z polską sceną muzyczną od 1999 roku. Jest m.in. autorką muzyki do filmu „Świteź” oraz cyklu pieśni na chór i instrumenty pt. „Łąka” do słów Bolesława Leśmiana.

W Filharmonii Narodowej wystąpi też gościnnie Chór Amici Canentes Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW pod dyrekcją Agnieszki Zińczuk.

Na repertuar Chóru Akademickiego UW składają się dzieła muzyczne a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne – klasyczne, ludowe oraz rozrywkowe, jak też wielkie formy wokalno-instrumentalne.

Dorobek artystyczny zespołu obejmuje takie dzieła jak: msze żałobne Giuseppe Verdiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Carmina Burana” Carla Orffa, IX Symfonia Ludwiga van Beethovena, oratorium „Eliasz” Felixa Mendelssohna i Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha, a także arcydzieło muzyki chóralnej a cappella – „Całonocne czuwanie” Siergieja Rachmaninowa.

Chór Akademicki UW to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych zespołów chóralnych w Polsce. Od czasu powstania działa niemal nieprzerwanie, skupiając studentów i absolwentów zarówno UW, jak też innych uczelni. Przez lata zespół rozwijał się pod dyrekcją wybitnych muzyków i pedagogów, m.in. Piotra Maszyńskiego, prof. Zbigniewa Soi, prof. Mirosława Perza.

„Pomimo dostojnego wieku Chór Akademicki UW pozostaje zespołem pełnym wigoru i pasji, otwartym na nowe wyzwania. Chętnie podejmuje się projektów nieszablonowych, takich jak m.in. występ podczas inauguracji EURO 2012 na Stadionie Narodowym i nagranie hymnów narodowych odtwarzanych przed meczami, koncerty Walt Disney – Królestwo Muzyki, udział w muzycznym flashmobie w wagonach warszawskiego metra - napisały w materiałach zapowiadających koncert Edyta Wyrodek i Julia Obrycka.

W 2006 r. chór zdobył Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej, a w 2019 r. nominację w kategorii Album Roku (muzyka chóralna, oratoryjna i operowa) za płytę „Całonocne czuwanie” Siergieja Rachmaninowa.

Doceniając rolę zespołu jako ambasadora uczelni w Polsce i na świecie, w marcu 2023 r. Senat UW jednogłośnie poparł przyznanie Chórowi Akademickiemu Medalu za Zasługi dla Uniwersytetu Warszawskiego.

W ramach jubileuszu wydana zostanie płyta „Sing joyfully” prezentująca nagrania zarejestrowane przez Chór w latach 2015–21. Znajdą się na niej utwory autorstwa m.in. Alessandra Scarlattiego, Stanisława Moniuszki, Cezara Cui, Karola Szymanowskiego i Franka Ticheliego.

Wydarzenie oraz płytę zrealizowano przy udziale środków Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Patronat Honorowy nad Koncertem Galowym objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Koncert Galowy Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego w Filharmonii Narodowej w czwartek o godz. 19.

Anna Bernat

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic