Pożegnano Pavarottiego

W katedrze w Modenie odbyły się w sobotę popołudniu uroczystości pogrzebowe Luciano Pavarottiego, któryzmarł na raka w wieku 71 lat. Przed katedrą zgromadziły się tysiące wielbicieli światowej sławy tenora. Podkreśla sie, że był to prawdziwie królewski pogrzeb.

Na początku mszy odprawiający ją arcybiskup Modeny Benito Cocchiodczytał telegram kondolencyjny Benedykta XVI, wystosowany przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone. Papież podkreślił w depeszy, że Pavarotti jako wielki artysta swym wspaniałym talentem interpretacyjnym "oddał cześć Bożemu darowi
muzyki".
W kazaniu arcybiskup Cocchi przypomniał, że Maestro był nie tylko wybitnym śpiewakiem, lecz dał także dowód niezwykłego "człowieczeństwa", angażując się w działalność dobroczynną. "Niewielu jest w stanie naśladować go jako tenora. Nikt jednak nie może powiedzieć, że nie potrafi iść jego drogą solidarności, miłosierdzia, przyjaźni, którą tak wzorowo podążał" - dodał.
Podczas mszy przypomniano słowa: "Kiedy Pavarotti śpiewa, słońce wschodzi". Śpiewem artystę pożegnali sopranistka Raina Kabaivanska i tenor Andrea Bocelli.
Niezwykle wzruszającym momentem ceremonii było odtworzenie nagrania wspólnego występu Luciano Pavarottiego i jego ojca Fernando, piekarza i kościelnego chórzysty w tej samej katedrze w Modenie. Wysłuchawszy tego nagrania uczestnicy mszy powstali z miejsc i kilka minut bili brawo.
Na ceremonię przybył premier Romano Prodi, który z ogromnym wzruszeniem wygłosił mowę żałobną. "Pavarotti uczynił z muzyki instrument na rzecz życia i przeciwko wojnie" - podkreślił szef włoskiego rządu. "Włochy są dzisiaj smutne, ale i dumne" - dodał.
W katedrze byli również m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, reżyser filmowy i teatralny Franco Zeffirelli, wokalista zespołu U2 - Bono, piosenkarz Zucchero.
Luciano Pavarotti zostanie pochowany na małym cmentarzu na przedmieściach Modeny w rodzinnym grobowcu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic