"45. edycja Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, która potrwa do 5 października, jest ukłonem w stronę wspaniałej twórczości
Szymanowskiego. Podczas 12 prezentacji festiwalowych melomani będą mogli uczestniczyć: w 5 koncertach symfonicznych, 5 kameralnych, projekcji laserowej, przedstawieniu baletowym i występach dwóch kapel góralskich" - powiedziała Eleonora Harendarska, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Na estradach Filharmonii, a także gościnnie na scenie Opery Nova oraz Teatru w Ciechocinku i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni z dziełami Szymanowskiego i innych twórców muzyki dwudziestowiecznej przedstawią się m.in. Sinfonia Varsovia, Camerata Silesia - Zespół Śpiewaków Miasta Katowice, Kwartet im. Čiurlionisa (Wilno), Chór Polskiego Radia w Krakowie. Za pulpitem dyrygenckim staną: Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Zygmunt Rychert i Tadeusz Wojciechowski.
"Festiwal będzie miał również na celu upowszechnienie wiedzy o Karolu Szymanowskim i jego twórczości wśród szerokich kręgów społeczeństwa. Przede wszystkim pragniemy przypomnieć i podkreślić nader istotny fakt z życia kompozytora, często niestety pomijany w jego biografii, a mianowicie, że Szymanowski w latach 1921-22 osiedlił się w Grodzie nad Brdą i tu powstało jedno z jego najbardziej znanych dzieł: cykl pięciu pieśni do słów Juliana Tuwima pt. Słopiewnie, inicjujących okres narodowy w jego twórczości" - podkreśliła dyrektor Harendarska.
Z okazji Festiwalu, 19 września na Zamku Królewskim w Warszawie, zaplanowano dodatkowy koncert z udziałem Capelli
Bydgostiensis pod dyrekcją Paula Esswooda, wybitnego brytyjskiego kontratenora i dyrygenta, który już kilkakrotnie poprowadził koncerty bydgoskich kameralistów. W programie wieczoru znajdą się fragmenty i najsłynniejsze arie z oper G. F. Hńndla.